Kategoriler

Diablo Immortal İle Blizzard Duvara Tosladı (Yine)

Diablo Immortal

“Son birkaç yıldır skandal üzerine skandala koşan Blizzard bu seferki atılımını Diablo ile yaptı. Oyuncular Diablo Immortal duyurulduğu ilk andan itibaren şüphelerini dile getirmişti. Özellikle “Telefonunuz yok mu?” yakarışı ile meme haline gelmiş açıklama uzun süre dillerden düşmedi. Henüz ilk haftasında görüyoruz ki tasarımcılar açıkça özel bir iş modeline uygun şekidle geliştirmiş. Bu model ise World of Warcraftta hakim olan “balinalardan para sağmak için ortalama oyuncuyu rahatsız edecek kadar çok oyun için mağza yönlendirmesi bulundurmak”. Ki bu game design yaklaşımının WoW’u hızlıca öldürdüğü herkese malum bir gerçek. 

2 Haziranda oyunun çıkışından beri sadece birkaç gün geçti. Ancak bu kısa aralık bile oyunun endgame’inin ne grind’a dayalı olduğunun anlaşılması için yeterli oldu. Reddit ve Twitter üzerinden tartışma ve hoşnutsuzluk çağrılarına sebep olan oyunda karakterinizin en iyi eşyalara ve yeteneklere ulaşması için gerçek cüzdanınızı açmanız neredeyse kaçınılmaz. Oyun pratikte oynaması ücretsiz. Ancak kullanıcıların yorumlarına göre maksimum seviye olan 60’a gelmeden çok çok önce 35. seviye civarında yavaşlamaya başlıyor. Gelişim hissi temposunu ciddi ölçüde kaybettikten sonra neredeyse resmen sürünme hızında devam ediyor ve Blizzardın oyun içi mağzasıyla süreci hızlandıracak satın alımlara yönlendiriliyorsunuz.

Mobil oyunlara aşina olanlar aslında bu yapının ilk defa Blizzard tarafından kullanılmadığını hatta endüstri standardı olduğunu bilir. Burada sıkıntı olarak kendini gösteren durum bu zorunluluğun çok sert bir şekilde suratınıza çarpması ve olur da gelişim için para yatırmayı kabul etseniz bile uğurunda zamanınızın yanında paranızı ortaya koyduğunuz loota erişemeyebiliyor oluşunuz.  

İyi ürün, kötü kullanım

Genel anlamda bakıldığında özellikle oynanışın ilk aşamalarında Diablo Immortal oldukça başarılı ve eğlenceli. Çoğu kişi tecrübelerini “telefonda oynayabileceğin bedava diablo 3” olarak ifade ediyor. Ancak 35. seviyeden sonrası için iyi ekipman bulmaya harcanması gereken çaba oldukça yüksek. Ayrıca o ekipmanı güçlendirmek için en iyi malzeme “legendary gems isimli eşyalar. Ve kendilerine sadece para verilerek açılan kutular üzerinden ulaşılıyor Her ne kadar oyun bu kutulardan 50’sinin yüksek kalite malzeme çıkartma garantisinin olduğunu söylese de bir twitch yayıncısının belgelediği üzere bu gerçek gibi durmuyor. 

Giderek kan kaybeden Blizzard bu “kısa vadede yüksek kazanç getiren ancak oyuncuyu mağazaya zorlayan üretim politikasında” ısrarcı olacak mı önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bu tavra dair ipuçlarını WoW Dragon Isles expansionu ile önceden sezebilmek belki mümkündür, niyetiniz bu ise sizleri yeni expansiona dair dosya konumuza alalım.

Görüntülenmeler:
13
İlgili Kategoriler
Haber · Mobil · Oyun Haberleri · Telefon