ASUS, CES 2020’de Yapay Zeka Destekli AIoT Çözümlerini Tanıttı ASUS, CES 2020’de Yapay Zeka Destekli AIoT Çözümlerini Tanıttı
ASUS, CES 2020’de yapay zeka destekli uç bilişim uygulamaları için yeni AIoT çözümlerini tanıttı. Ayrıntılar haberimizde. ASUS, CES 2020’de Yapay Zeka Destekli AIoT Çözümlerini Tanıttı

ASUS, CES 2020’de yapay zeka destekli uç bilişim uygulamaları için yeni AIoT çözümlerini tanıttı. Yeni ürünler arasında Google Edge TPU’suna sahip Mini PC PN61T ve dahili nöral ağ hızlandırıcı işlemciye (NPU) sahip Tinker Edge serisi tek kartlı bilgisayarlar yer alıyor.

mini PC

AIoT için geliştirilen ASUS Mini PC PN61T; Intel Core i7 modellerine kadar işlemci seçenekleri ve dahili Google Edge TPU ile geliyor. Ayrıca bir makine öğrenimi hızlandırıcısına da sahip. Ön kısımdaki çift mikrofon dizisi ses girişi desteği sağlarken tüketici sınıfı kızılötesi sensör de PN61T’de uzaktan kumanda uygulamalarını kullanma olanağı sunuyor. Mini PC PN61T, sessiz soğutma fanı sayesinde ekstra gürültü de yapmıyor.

ASUS, CES 2020’de Yeni ZenWiFi Çözümlerini Tanıttı

Ön kısımdaki USB 3.1 Gen2 Type-C girişleri, Micro SD kart okuyucu, hızlı şarj için bir adet USB Type-C girişi de dahil olmak üzere ek USB bağlantı noktaları yer alıyor. Arka bölümde ise bir adet HDMI girişi ve eski girişler, ek ekran veya ağ bağlantıları için kullanılabilen yapılandırılabilir bir giriş bulunuyor.

Tinker Edge serisi

Tinker Edge serisi yapay zeka için hazır Tinker Edge T ve Tinker Edge R cihazlarından oluşuyor. Bu küçük boyutlu ürünler, birer tek kartlı bilgisayar (SBC – Single Board Computer). Tinker Edge serisi çok çekirdekli ARM Cortex işlemci, GPU ve multimedya işlemcisine (Tinker Edge R’de 4K’ya kadar destek) ek olarak GbE Ethernet, Wi-Fi, Bluetooth ve GPIO pimleriyle genişletme seçenekleri sunuyor. Tinker Edge T’deki NXP i.MX 8M SoC ve Tinker Edge R’deki Rockchip RK3399 PRO her iki cihazı da yapay zekaya hazır duruma getiriyor. Cihazlardaki Edge TPU ise en uygun yapay zeka arayüzü için performans ve düşük güç tüketimi sağlıyor.

Tinker Edge serisi, nöral ağlar için optimize edilen NPU sayesinde bulut üzerindeki yapay zeka becerilerini yerel cihaza aktarmak ve bunu yaparken de veriyi yerel ve güvenli tutmak için ideal. Her iki cihaz da gömülü uygulamaları hem çevrimiçi hem de çevrimdışı çalıştırmak için gereken düşük güç tüketimi ihtiyacına yanıt veriyor. HDMI, MIPI-DSI, çift MIPI-CSI, USB 3 Type-C ve 40 pim GPIO gibi giriş çıkışlar sayesinde genişletme seçenekleri artıyor. Geliştiriciler için kullanışlı özelliklerle gelen Tinker Edge modelleri; OpenGL, Vulkan, OpenCL, OpenVX, TensorFlow Lite, AndroidNN ve Caffe gibi birçok API için destek sunan tamamen açık kaynaklı bir Kernel’e sahip.

ASUS, CES 2020’de Yeni Ekranlar Tanıttı!