DooM 4’ün İptal Nedeni Belli Oldu DooM 4’ün İptal Nedeni Belli Oldu
Doom 3'ün ardından 2008 yılında duyurulan DooM 4, 2011 yılında birden iptal edildi. Peki neden? Detaylar haberimizde. DooM 4’ün İptal Nedeni Belli Oldu

Sevilen FPS oyunu DooM 3‘ün çıkışından 12 yıl sonra seriyi baştan başlatan DooM oyunu, geçtiğimiz Mayıs ayında çıkışını gerçekleştirdi.

DooM 3’ün ardından oyunun hayranları uzun süre serinin devamı için bekledi. Hatta çoğu oyuncu 2008 yılında DooM 4 duyurulduğunda, direkt erken siparişlerini verdi. Ancak oyun, 2011 yılında iptal edildi. Peki ne oldu da DooM 4 iptal oldu ve seriye sil baştan başladılar?

NoClip‘in DooM belgeselinde, iki id Software çalışanı oyunun iptali ile ilgili açıklama yaptı. 2008 yılında duyurulan proje, daha çok diğer FPS oyunlarına benziyordu. Hatta yapımcı Marty Stratton‘ın kendisi bile oyuna “Call of DooM” lakabını takmıştı.

Stratton, oyunun iptali hakkında şu açıklamayı yaptı: “Diğer FPS türündeki oyunlara daha yakın bir oyundu. Daha fazla sinematik; daha fazla hikaye.”

“Oyunun amacı doğrultusunda ilerlerken etrafınızda bir çok karakter vardı. Kesinlikle farklı bir oyun -dünyada geçiyordu.”

Oynanış şeklinin DooM gibi hissettirmediğini söyleyen Stratton sözlerine şu şekilde devam etti: “Oyuncuların siper alıp, zombilerle savaştığı, daha çok hikaye tabanlı giden bir oyundu.”

“Herkesin hissetmek istediği DooM havasını, ben DooM 4’de hissedemedim.” diye sözlerine ekledi.

Oyunun yaratıcı yönetmeni Hugo Martin ise DooM 4’ün onda bıraktığı etkiyi şu şekilde özetliyor: “Daha gerçekçiydi. Daha çok bir cehennem istilasının genel etkisi ile alakalıydı. Eğer bir DooM oyunu olmasaydı, muhtemelen oyunu deneyimlemeyi isterdim.”

“Daha büyük bir hikaye anlatmak için DooM havası feda edildi. DooM’un bütün olayı, tek bir kişinin büyük olaylara karışması ile alakalı. İptal edilen proje ise direkt büyük olaylar ile alakalıydı.” diye sözlerine ekliyor.

İki id Software çalışanı da iptal edilen projenin harika olduğunu söylüyor. Belki gelecek zamanlarda başka bir başlık altında bu projeyi görürüz.

Call of Duty: Infinite Warfare Kısa Süreliğine Ücretsiz