E3 2015 Özel: Microsoft Konferansında Neler Oldu? E3 2015 Özel: Microsoft Konferansında Neler Oldu?
Microsoft, son derece heyecanlı geçen konferansta Xbox sahiplerinin yüzünü güldürecek birçok önemli duyuru yapıldı. E3 2015 Özel: Microsoft Konferansında Neler Oldu?

Uzun bir süredir tüm oyuncuların merakla beklediği oyun fuarı, Electronic Entertainment Expo (E3) 2015, nihayet başladı. Bethesda ile başlayan konferanslarda, günün ikinci konferansı Microsoft’un oldu. Oldukça heyecanlı geçen konferansta Xbox sahiplerinin yüzünü güldürecek birçok önemli duyuru yapıldı. Görünüşe bakılırsa Microsoft, Sony ile olan rekabeti bırakmak yerine işleri tam anlamıyla tersine çevirmek için oldukça çok çalışıyor.

Konferans başlar başlamaz 343 Industries’in geliştirmekte olduğu Halo 5’in yeni oynanış videosu gösterildi. Oyunun co-op ve çoklu oyunculu modlarından bahseden firma, Warzone isimli yeni bir çoklu oyuncu modunu da duyurdu.

ReCore isimli yepyeni bir oyunun da gösterilmesiyle birlikte, oyunun sadece Xbox One’a özel olarak çıkacağı dışında herhangi bir bilgi ne yazık ki anlatılmadı.

Xbox sahiplerini en çok sevindirecek haber ise konferansın hemen başında verildi. Bu haber sayesinde Xbox 360 sahipleri, eski oyunlarını çöpe atmak yerine bu oyunları Xbox One’da oynama fırsatı elde edecekler. Kasım ayında aktif olacak bu özellik sayesinde Xbox 360 oyun disklerini Xbox One’a takarak, hem eski oyunlarını oynayabilecek, hem de bu yeni nesil konsolun canlı yayın yapma gibi özelliklerini kullanabilecekler. Üstelik bu oyunları oynamak için herhangi bir ek ücret vermek de gerekmeyecek.

Bu önemli açıklamanın ardından, yapılan bir diğer açıklama da Xbox One sahiplerinin yüzünü güldürüyor. Microsoft’un Elite Controller ismini verdiği bu yeni kumanda, oyun deneyimine bambaşka bir soluk getiriyor. Kumanda üzerinde yer alan her tuşu değiştirme imkanına sahip olan Elite Controller’da yeni bağlantı girişleri de eklenmiş. En ince detaylara kadar ayar yapılmasını sağlayan bu kumandanın Xbox One dışında Windows 10’da da kullanılabileceğini belirtmekte fayda var.

Günün başında Bethesda konferansında gösterilen Fallout 4, Microsoft konferansında da yer aldı. Bethesda konferansında gösterilen sahnelerin farklı diyalog seçenekleriyle gösterilmesinin ardından daha fazla çatışma sahneleri gösteren Bethesda, oyunun Xbox One sürümünde Fallout 3’ün de geleceğini duyurdu. Asıl bombayı ise sonunda patlattı. PC’de geliştirilen modların Xbox One’da da oynanabileceğini açıklayan Bethesda konsollarda bulunmayan mod desteği klişesini de kaldırmış oldu.

Ardından sahneye çıkan EA’in COO’su Peter Moore, Ea oyunlarına önceden ve ucuza ulaşma imkanı sunan EA Access uygulamasının Xbox One’a geleceğini açıkladı ve ardından Plants vs. Zombies: Garden Warfare 2 oyununun duyurusunu yaptı. İlk oyuna göre daha da detaya sahip olan Garden Warfare 2 hakkında ne yazık ki bir video dışında vazla bilgi henüz verilmedi.

Yarış tutkunlarının vazgeçemediği oyun Forza serisinin yeni oyunu Forza 6 da Henry Ford 3’ün katılımıyla tanıtıldı. Daha gerçekçi ve daha detaylı bir yarış deneyimi sunacak olan oyun 1080p 60 FPS oyun keyfini sunacak ve 15 Eylül’de çıkışını gerçekleştirecek.

“Zor Oyun” denildiğinde akla gelen ilk isim olan Dark Souls serisinin üçüncü oyunu da konferansta kendini gösterdi. Konferansta gösterilen sinematik fragmanı izlediğimizde üçüncü oyunun da en az ilk iki oyun kadar zorlayıcı olacağını görüyoruz. Bakalım bu oyun kaç defa kumanda kırdıracak?

Ubisoft’un iki senedir büyük bir heyecanla beklenilen oyunu Tom Clancy’s The Division’ın yeni fragmanıyla birlikte Xbox One’a özel bir betanın Aralık ayında gerçekleşeceğini öğrendik.

Ubisoft, Division’ın ardından, merak edilen bir diğer oyun Rainbow Six Siege’in de yeni bir fragmanı gösterildi. Fragmanın ardından yine Xbox sahiplerini sevindirecek bir açıklama yapıldı. 13 Ekim’de çıkışını gerçekleştirecek olan oyun, Xbox One’a özel olarak yanında Rainbow Six Vegas ve Vegas 2 oyunlarını da getirecek.