Facebook, Kullanıcıların Telefon Konuşmalarıyla SMS’lerini de Kaydetmiş Facebook, Kullanıcıların Telefon Konuşmalarıyla SMS’lerini de Kaydetmiş
Cambridge Analytica olayıyla çalkalanan Facebook ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı. Ayrıntılara haberimizden ulaşabilirsiniz. Facebook, Kullanıcıların Telefon Konuşmalarıyla SMS’lerini de Kaydetmiş

Cambridge Analytica olayıyla çalkalanan Facebook ile ilgili bir iddia daha ortaya atıldı.

The Guardian’ın haberine göre, #FacebookuSil kampanyasına uyup telefonlarından Messenger’ı silmek isteyen bazı kullanıcılar ilginç bir durumla karşılaştı. Uygulama silinirken kullanıcılara “Facebook verilerini bilgisayarlarına indirmek isteyebilecekleri” hatırlatılıyor. Kabul edip verilerini indiren kullanıcılar ise beklemedikleri bir sürprizle karşılaşmış. Örneğin Dylan McKay isimli bir kullanıcı, indirdiği verilerin içerisinde Ocak 2016 – Temmuz 2017 dönemine ait telefon konuşmalarıyla SMS kayıtlarının da olduğunu belirtmiş. Bu verilere konuşmaların ne kadar sürdüğü ve ne zaman yapıldığı gibi ayrıntılar da dahil.

Bu durum şimdilik yalnızca Android kullanıcıları tarafından rapor edilmiş durumda. Facebook’tan yapılan yazılı açıklamada ise şunlar söylendi: “Mesajlaşma uygulamalarının en önemli özelliklerinden birisi de bağlantı kurmak istediğiniz kişileri kolaylıkla bulabilmenizdir. Bu nedenle telefonunuzla bir sosyal medya ya da mesajlaşma uygulamasına giriş yaptığınızda telefon rehberiniz hizmet sağlayıcının sunucularına yüklenir. Bu yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.”

Yapılan açıklamaya göre isteyen kullanıcılar Messenger’ın ayarlar bölümüne girip veri paylaşımını durdurabilir. Son olaylar ışığında bunu yapmanızı biz de tavsiye ederiz.

Facebook Oyun Sektörüne Daha Çok Kadının Girmesini İstiyor