Kategoriler

Facebook Videoları Hem Daha Kaliteli, Hem de Daha Hesaplı Olacak

Her geçen gün farklı açılardan gelişimini sürdüren Facebook, yaptığı son hamleyle birlikte videolar konusuna da eğildiğini gösterdi. Firma, QuickFire Networks’ü bünyesine kattı.

QuickFire Networks, kaliteden ödün vermeden video akışı için gerekli olan bant genişliğini düşüren teknolojiler geliştiren bir girişim. Facebook’un QuickFire’ı satın almasının ardında yatan sebep de tam olarak bu: Firma, giderek artan video içerikleriyle baş etmeyi ve daha düşük bant genişliği kullanarak kullanıcılarına daha kaliteli videolar göstermeyi amaçlıyor. Bu da, internet bağlantısı iyi olan kullanıcılar için daha kaliteli video içeriğe ulaşmak; internet bağlantısı kötü olan kullanıcılar için de videoları daha hızlı ve rahat izleyebilmek anlamı taşıyor. Mobil internet kullanıcılarının kotasını da koruyan bir adım aynı zamanda. Her anlamda kullanıcının işine yarayan bir satın alım bu kısacası.

Facebook üzerinde izlenen video oranları da, firmanın attığı bu adımın ne kadar doğru olduğunu gösterir nitelikte. Verilen rakamlar, sosyal ağda bulunan 1.35 milyar kullanıcının günde 1 milyar video izlediği yönünde. Dünya genelinde insanlar, geçen yıla göre %75 oranda daha fazla video paylaşıyorlar; ki ABD’de bu rakam %94. Son olarak tüm dünyada Facebook videolarının %65’inin de mobil cihazlardan izlendiği belirtiliyor.

QuickFire’ın yaptığı açıklamaya göre, firmanın önemli isimleri Facebook’a transfer edilecek. Anlaşmanın detayları konusunda ise henüz herhangi bir açıklama getirilmemiş.

Facebook, en son yıl değerlendirmesi konusunda baltayı taşa vurmuş ve kullanıcılardan özür dilemişti. O haberimizi okumak için tıklayabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
5
İlgili Kategoriler
Donanım · Haber