Fallout 4’te En Çok Kullanılan Hileler Fallout 4’te En Çok Kullanılan Hileler
Bu yazımızda Fallout 4'te hayatınızı kurtarabilecek bazı konsol komutlarını, ID'leri ve hileleri sıralıyoruz. Fallout 4’te En Çok Kullanılan Hileler

Fallout 4, son zamanların en popüler oyunlarından biri olmayı başardı. Aksiyon ve rol yapma öğelerini bir araya getiren Fallout 4’te hayatınızı kurtarabilecek bazı konsol komutlarının olduğunu biliyor muydunuz?

Bu yazımızda sizlere konsol komutlarını, bu komutların ne işe yaradığını ve tabii ki eşyaların ID’lerini sıralayacağız. Ancak uyarmakta fayda görüyorum, konsol komutları şeker gibidir. Ne kadar çok kullanırsanız, o kadar bağımlılık yapar ve ben, kişisel olarak zor durumda kalınmadığı sürece kullanılmamasını öneririm. Bu zor durumlar; yoldaşınızın kaybolması, yanlış perk verdiğinizde perk sıfırlama gibi komutlar olsun. Onun dışında, ekstra kurşun, fazla seviye atlama, tüm eşyaların bulunduğu gizli odaya gitme gibi komutları ne kadar çok kullanırsanız, o kadar az oyundan zevk alırsınız. Çünkü Fallout dediğimiz evrenin olayı, kısıtlı şeylerle hayatta kalmaktır. Yine de tercih sizin 🙂

Konsol komutlarına  tuşuna bastıktan sonra giriş yapabilirsiniz. Bu tuşun yerini bilmeyenler, ESC’in hemen altındaki tuşu kullanabilirler (1’in hemen solunda). Eşya gerektiren her komutun (fazladan kurşun ekleme gibi) sonrasında bir ID girmeniz gerekiyor. Her ID, bir eşyayı temsil ediyor. Bunları da yazımın ikinci sayfasında sıraladım.

Not: Aşağıdaki liste güncellenmeye devam edecektir. Merak ettiğiniz bir eşyanın ID’sine ihtiyacınız varsa, çekinmeden sorun. Yorumlarınızı bekliyoruz.

tgm — God mod’u aktif ediyor.  God mod demek, yaratıkların sizi yaralayamaması anlamına geliyor.

tcl — Duvarlardan geçebilme ve hatta havada bile yürüyebilme.

tai — Tüm yapay zekayı kapatma ve herkesin olduğu yerde kalması. Bildiğiniz oduna dönüyorlar 🙂

tcai — Bu komut da yapay zekayı kapatıyor. Yanında sıkıcı mı sıkıcı bir barış ortamı da getiriyor. Çayır, çimen koşarsınız artık 🙂

killall — Karakterimizin yakınındaki tüm yaratıkları öldürme.

kill [ID] — ID’sini girdiğiniz yaratığı öldürüyor. Örneğin kill 0017fda3 yazdığımızda, ID’nin sahibi olan yaratık nerede olursa olsun ölüyor.

resurrect [ID] — ID’sini yazdığımız yaratık tekrar canlanıyor.

setgs fJumpHeightMin [sayı] — Zıplama oranınızı değiştiriyor. Kendimizi Hulk gibi binadan binaya zıplatmak mümkün. Uyarı: eğer god mod’u açmazsanız, muhtemelen fazla yükseğe zıpladığınızda düşüşünüz de bir o kadar acı olacaktır 🙂

player.setav speedmult [sayı] — Hızınızı arttırıyor. God mod açıkken yaparsanız, süper kahramana dönüşmeniz mümkün 🙂

tfc — Flycam aktifleşiyor. Güzel görüntü almak için kullanılabilir.

setscale [1 – 10 arası sayı] — Sizin veya hedefinizin  boyutunu büyütüyor/küçültüyor. Dilerseniz yoldaşınızın boyutunu da büyütebilirsiniz.

player.resethealth — Can barınızı dolduruyor ve radyasyon etkilerini de yok ediyor.

sexchange — Tahmin ettiğiniz üzere, cinsiyetinizi değiştiriyor.

coc qasmoke — Bu kod, çok tehlikeli ve bir o kadar da “oyhş” dedirten kodlardan biri. Sizi oyundaki tüm eşyaların olduğu bir odaya yolluyor. Bu odada, eşyaların ID’lerini görmek de mümkün. Ancak uyarayım, eğer buradan bir eşya alıp, normal oyuna döndüğünüzde, aldığınız eşyayı kaybederseniz veya kullanırsanız, bu odada o eşya tekrar ortaya çıkmıyor. Yani ne alırsanız, ona göre dikkat edin. Her eşyanın belli bir sayısı var. Mesela, bir adet Minigun aldınız diyelim. Odadan çıktınız ve Minigun fazlalık yaptığı için bir yerlere attınız. Odaya geri döndüğünüzde o Minigun orada olmayacak. Odadan çıkmak için ise coc gitmek istediğiniz yeri yazmanız yeterli. Örneğin coc sanctuary. Eğer işe yaramazsa çıkış için bu kodu da kullanabilirsiniz coc SanctuaryExt

set timescale to [sayı]  — Zamanı hızlandırma veya yavaşlatmada kullanılır. Örneğin normal olan 1 ve 16 arasında değişir, sayı olarak olur da 10000 yazarsanız, gökyüzünde sürekli zıplayan Güneş ve Ay’a denk gelmeniz mümkün 🙂 Zamanı kırıyorsunuz, olacak o kadar.

tdetect — Yapay zekanın sizi fark etmesini engeller. Pamuk eller cebe 🙂

player.modav [özellik] [sayı] — Seçtiğiniz bir özelliği belli miktarda arttırıyor. Mesela player.modav strength 10 yazdığınızda, strength özelliğiniz 10 puan artıyor. Hack’leniz gereken bir terminal olduğunda veya hack işlemini bir NPC’ye yaptırmak istediğinizde, bu kodu kullanabilirsiniz.

showinventory  —  NPC’nin üzerindeki eşyayı ID’siyle birlikte listeler.

player.moveto [ID] — Sizi eşyanın yanına taşır. Ancak o eşya ile aynı konumda olmanız gerekiyor.

player.setlevel [sayı] — Seviyenizi yazdığınız sayıya ulaştırır.

caqs — Tüm senaryo görevleri tamamlanır ve sizin için oyunu otomatik olarak bitirir. Uyarı: spoiler istemiyorsanız, bu koda hiç bulaşmayın.

player.addperk [ID] — ID’sini girdiğiniz perk’i karakterinize ekler.  Ancak unutmayın ki birbirine bağlantılı olan perk’leri açabilirsiniz. Yani seviyenizin izin verdiği ve uygun özelliklere sahipseniz, o perk’i açabiliyorsunuz.

prid [yoldaşın ID’si] moveto player — Kaybolan yoldaşınızı bulmanıza yardımcı olur.  Örneğin; prid 0001d162 moveto player kodu, Dogmeat’i bulmanıza yardımcı olur. Eğer kod işe yaramazsa, yoldaşınız ya sığınakta ortaya çıkar ya da onu yoldaş olarak kabul ettiğiniz ana şehirlerden birinde belirir. Dogmeat, sığınaktaki köpek kulübelerinden birinde birkaç saat sonra belirebilir.

player.removeperk [ID] — Perk siler

player/additem 0000000f [sayı] — Yazdığınız sayı kadar şişe kapağı ekler.

player/additem 0000000a [sayı] — Yazdığınız sayı kadar bobbypin (tel toka) ekler.

player.additem [eşya ID] [sayı] — Bu kod, ID’sini eklediğiniz ve yanına yazdığınız sayı kadar eşyayı çantanıza ekliyor. Mesela player.additem 0004835F 10 yazdık. Bu kod, 10 tane Nuka Cola Quantum’u çantanıza ekliyor. Ancak eklemek istediğiniz eşyanın ID’sini bilmek zorundasınız. Bunun için de bir sonraki sayfada yer alan listeyi incelemeye devam edin. İşinize yarayabilecek tüm eşyaların ID’sini eklemeyi unutmadık 🙂

Fragtist-Playstore-Fallout-4

Dilerseniz oyunu Playstore üzerinden taksitle satın alabilirsiniz.

Devamı ikinci sayfada! —>Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.