Fallout 76 – QuakeCon 2018’den Gelen Son Ayrıntılar Fallout 76 – QuakeCon 2018’den Gelen Son Ayrıntılar
QuakeCon 2018 etkinliğinde 14 Kasım'da çıkış yapacak olan Fallout 76 ile ilgili de pek çok ayrıntı paylaşıldı. Fallout 76 – QuakeCon 2018’den Gelen Son Ayrıntılar

QuakeCon 2018 etkinliğinde 14 Kasım’da çıkış yapacak olan Fallout 76 ile ilgili de pek çok ayrıntı paylaşıldı.

QuakeCon’da düzenlenen bir soru-cevap etkinliğinde oyunun PvP tarafı ve karakter gelişimiyle ilgili merak edilen birçok soru cevaplandırıldı.

Oyunda her seviye atlandığında kazanılan bir puan S.P.E.C.I.A.L. isimli becerilerden birine verilebilecek. Bir beceri puanından sonra ise bir dizi perk’ten biri seçilecek. Tabii perk’ler arasında geçiş esnek olacak. Oyuncular içinde bulundukları duruma göre hemen perk değişikliği yapabilecekler. Perk sistemiyle ilgili daha ayrıntılı bilgiye bu videodan ulaşılabilir. S.P.E.C.I.A.L. becerilerinde ulaşılabilecek maksimum seviye 50 olacak ancak bu noktadan sonra perk’ler hâlâ geliştirilebilecek.

Fallout 76’teki ilginç özelliklerden biriyse karakterimizin belli oranda radyasyona maruz kaldıktan sonra farklı şekillerde mutasyona uğrayacak olması. Oyuncuların bu konuda yapabilecek bir şeylerinin olmadığı söyleniyor ve mutasyon işi biraz rastgele olacakmış gibi görünüyor. Bu mutasyonlar bazı becerilerin değerini düşürürken bazılarını da arttırabilecek.

Oyunda bir de GTA V’tekine benzer bir fotoğraf modunun bulunacağı söylendi. Oyuncular farklı poz seçenekleri sunan bu modu isterlerse tek başlarına selfie çekmek için, isterlerse de diğer oyuncularla birlikte kullanabilecekler. Oyunun sosyal yanını güçlendirecek bir özellik olduğu kesin.

PvP sistemi nasıl çalışacak?

Oyunun PvP kısmının nasıl çalışacağı da açıklandı. PvP savaşına girmek istediğiniz bir oyuncuya ufak bir darbe indiriyorsunuz. Bu darbe çok az hasar bırakıyor. Eğer karşınızdaki oyuncu da size vurursa savaş başlıyor. Tabii doğal olarak PvP savaşında silahların hasar değeri eşitleniyor. Ancak diyelim ki kendinizden yüksek seviyeli bir oyuncuya sataştınız, silahların hasarları eşitlense bile karşınızdaki oyuncunun giydiği yüksek seviyeli zırh işinizi zorlaştırabilir.

Bir PvP mücadelesini kaybeden oyuncu ana ekipmanlarını ve envanter ögelerini kaybetmeyecek ancak ufak bir miktar junk kaybedilecek. Bu junk’lar oyuncuların kendi kamplarında silahlarını ve diğer ekipmanlarını geliştirirken kullanacakları eşyalar. Bu açıdan önemliler diyebiliriz aslında. Yani ölmemekte fayda var. Ayrıca ölen oyuncuya kendi kampına ücretsiz olarak gitme hakkı verilecek. Tabii başka yerlerde de yeniden spawn olunabilecek ancak ölünen noktaya olan uzaklığına göre belli bir miktar para (cap) ödenmesi gerekecek.

Gelelim biraz yaramazlık yapmak isteyen oyunculara. PvP davetine karşılık vermek istemeyen oyuncuları yine de öldürenler oyun içerisinde aranan katiller olarak ilan edilecekler. Geliştiriciler diğerlerinin bu ‘afacan’ oyuncuları öldürmeleri için fazlasıyla teşvik edileceğini söylüyorlar. Başlarına konulan ödüller olacaktır yani muhtemelen. Tabii PvP özelliğinin 5. seviyeye kadar açılmayacağını da ekleyelim.

Öte yandan kampımız nükleer füzeyle yerle bir olabilecek Fallout 76’te. Bu yüzden önlem olarak bir kamp inşa ettikten hemen sonra onun şemasını çıkarmak çok yararlı olacak. Kampını inşa ettikten sonra onun şemasını da çıkaran oyuncular başka yerlere istedikleri anda hızlı bir şekilde yeniden inşaata girişebilecekler.

Son olarak Bethesda, Fallout 76’te mod desteğinin de bulunacağını söylüyor. Bu konuda çok ayrıntı verilmese de firmanın diğer oyunlarında gösterdiği performansı düşünürsek oyuncuların modlar konusunda hayal kırıklığına uğramayacağını tahmin edebiliriz.

Oyun 14 Kasım tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkış yapacak. QuakeCon 2018’de düzenlenen soru-cevap etkinliğini aşağıdan izleyebilirsiniz.

Fallout 76 Steam Üzerinden Çıkış Yapmayacak