For Honor Başlangıcı İçin İpuçları ve Yararlı Bilgiler For Honor Başlangıcı İçin İpuçları ve Yararlı Bilgiler
Bu yazıda For Honor'a yeni başlamak isteyenler için ufak ipuçlarının yanı sıra, oyun içi ilerleyişinizi etkileyecek bilgilerden bahsedeceğiz. For Honor Başlangıcı İçin İpuçları ve Yararlı Bilgiler

For Honor, yayınlandığından itibaren dikkatleri üstüne çeken ve genelde sevilen bir savaş oyunu olarak piyasadaki yerini aldı. Sonrasında oyuncu sayısında azalma yaşanmış olsa da, kemik kitlenin itinayla oynadığı bu oyuna başlamak isteyenler için ise bu durum biraz göz korkutucu olabiliyor. Bu yazıda oyuna yeni başlamak isteyenler için ufak ipuçlarının yanı sıra oyun içi ilerleyişinizi ve yol haritanızı çizmeniz için bazı bilgilere yer vereceğim.

İPUÇLARI

Takım bazlı oyun modlarında başarıya giden yol, diğer birçok oyunda olduğu gibi düzgün iletişimden geçiyor. Takımınızla iletişim halinde kalmayı unutmayın!

Karşı takımın kontrol ettiği alanlara giderken, 2v1 3v1 gibi sayıları elde etmeye çalışın. Böylelikle karşı takımdaki savunan oyuncuyu çabuk bir şekilde ortadan kaldırabilir ve bir an önce puan toplamaya başlayabilirsiniz.

Size gelen çoklu saldırılara karşı savunma yapmak için öncelikle tek bir düşman hedefe kitlenin, sonrasında dışarıdan gelen ikinci bir saldırıyı bloklayın. Bu blok size kısa süreli her yöne blok imkanı sağlayacaktır.

Dominion oyun modunda B kontrol noktasına dikkat edin. Birçok oyuncu A ve B noktalarına yoğunlaşmışken B noktasını almak hem fazlasıyla kolay hem de fazlasıyla hızlı olur.

Sayıca dezavantajlı olduğunuz arbedelerden kaçın. Öldüğünüz takdirde yeniden doğmak için beklediğiniz süre göz önüne alındığında kaçmak sizi fazlasıyla avantajlı duruma getiriyor.

Etrafınıza dikkat edin! Haritaların bir çok yerinde aşağı düşebileceğiniz boşluklar, saplanabileceğiniz kazıklar gibi bir çok tehlike mevcut. Arbede esnasından pozisyonunuzu bu tehlikeleri gözeterek seçiniz.

Alt ettiğiniz düşmanları infaz edin (Execute). Bu hem onların diğer oyuncular tarafından tekrar canlandırılmalarını engeller hem de onların tekrar doğması için geçen süreye ek süre ekler.

Karşıdan gelen saldırılara karşı iyi zamanlanmış bir ağır saldırı ile savuşturma yani Parry yapabilirsiniz. Bir çok karakterin temel savunma prensibi olan bu harekete elinizi alıştırın ve savunmanızı bu mekanizma üstüne kurun.

Ekipman Özellikleri

Oynadığınız karakteriniz seviye atladıkça yeni ekipmanlar kazanmaya başlıyorsunuz. Bu ekipmanlar her ne kadar düello modunda işlevsel olmasa da diğer bir çok modda sizi öne taşıyor veya geriye itiyor. Ekipmanların verdiği özellikler ise aşağıdaki gibi:

Attack: Herhangi bir saldırınızda vurduğunuz hasar, doğrudan bu özellik ile ilişkili. Ne kadar fazla Attack özelliğiniz varsa o kadar fazla hasar veriyorsunuz.

Block Damage: Ağır saldırı hamlesi rakibiniz tarafından bloklanırsa, yine de ufak bir hasar veriyor. Bu hasarın miktarını ise bu özellik belirliyor.

Block Damage Resistance: Yukarıda bahsettiğim gibi gelen ağır saldırı hamlelerinden ufak bir hasar alıyorsunuz. Bu özellik de yukarıdakinin aksine size bu durumda gelen hasarın azalmasını sağlıyor.

Debuff Resistance: Kanama, zehir gibi zamana yayılı şekilde hasar vuran özelliklerin tamamı “debuff” olarak nitelendiriliyor dolayısıyla bu özellikle beraber bu gibi saldırılardan aldığınız hasar da bir hayli azalıyor.

Defense: Bu özelliğiniz ne kadar yüksek olursa, karşıdan gelen saldırılardan aldığınız hasar da o kadar düşüyor.

Execution Health Regen: İnfaz (Execution) gerçekleştirdiğiniz takdirde, karakterinizin canı belli ölçüde yenileniyor. Bu özellik bu yenilenme miktarını etkiliyor.

Exhaustion Recovery: Her karakterin, saldırı vb. aksiyonlar aldıkça azalan bir kuvvet(Stamina) miktarı bulunmakta. Bu kuvvet bitince ise yorgun durumuna düşüyorsunuz. Bu özellik bu durumdan kurtulmanız için geçen süreyi kısaltıyor.

Feat Cooldown Reduction: Arbedeler esnasında yaptığınız aksiyonlar doğrultusunda anlık olarak seviye atlıyorsunuz ve 1,2,3,4 tuşları ile kullanılabilir özelliklerinizi açıyorsunuz. Bu özellik, bahsi geçen hareketlerin dolum sürelerini hızlandırarak daha fazla sayıda kullanmanızı sağlıyor.

Revenge Gain By Injury: Her karakterin belli durumlar altında dolan intkam (revenge) özelliği mevcut. Bu özellik sayesinde ise yaralanmanız durumunda kazandığınız intikam miktarı artıyor.

Revenge Gain By Defense: Her blok veya savuşturma yapışınızda belli miktarda intikam kazanıyorsunuz. Bu özellik kazanılan intikamı arttırıyor.

Revenge Mode Attack: Yukarıda yer alan Attack özelliği sizin normalde vurduğunuz hasarı belirliyor, bu özellik ise intikam özelliğinizi açtığınız takdirde hasarınıza eklenen miktarı belirliyor.

Revenge Mode Defense: Bu özellik ise yukarıda bahsettiğim şekilde, intikam özelliğiniz açık durumdayken aldığınız hasarın ne kadar azalacağını belirliyor.

Revenge Mode Duration: İntikam özelliğinizin ne kadar süreyle aktif kalacağını belirleyen özellik.

Sprint Speed: Herhangi bir rakibe kitlenmediğiniz takdirdeki koşu hızınızı belirleyen özellik.

Stamina Regen: Herhangi bir saldırı yapmadığınız takdirde, kuvvetiniz yenilenmeye başlar. Bu özellik ise bu yenilenmenin miktarını belirleyen özelliktir.

Stamina Cost Reduction: Sizden kuvvet götürecek herhangi bir aksiyon yaptığınız takdirde ne kadar kuvvet kaybedeceğinizi belirleyen özelliktir.

Throw Distance: Arbede esnasında rakibinizi tutabiliyorsunuz. Rakibinizi tuttuğunuz takdirde bir tarafa doğru ittirebiliyor ve bu sayede belli pozisyon avantajları elde edebiliyorsunuz. Bu özellik ise rakibinizi ne kadar uzağa ittirebileceğinizi belirliyor.

Dikkat Çeken Karakterler

For Honor’da bulunan her karakter kendine has bir oyun mekaniği ile sizi karşılıyor. Tabi ki sizin en beğendiğniz oyun mekaniğine sahip karakterle oynamanız oyundan aldığınız eğlenceyi arttıracaktır fakat her çoklu oyunculu oyunda olduğu gibi burada da ufak dengesizlikler mevcut. Bu dengesizlikler For Honor ekibi tarafından hızlıca gideriliyor ve en iyi seviyede denge amaçlanıyor olsa da, dönem dönem öne çıkan karakterler oluyor.

En iyi Çevik Karakter: Peacekeeper

Arbede alanında dolaşıp hızınızı ve çevikliğinizi kullanarak diğer oyuncuları sıkıştırmak istiyorsanız, oynamanız gereken karakter Peacekeeper.

Diğer karakterlerin aksine Peacekeeper’lar saldırıları savuşturmak veya bloklamak yerine onlardan kaçınmayı tercih ederler. Herhangi bir saldırıyı savuşturduğu anda normal hasarının yanı sıra kanama hasarı da vuran bir saldırı ile kontra saldırı gerçekleştirebilen Peacekeeper, aşırı alan kat etme özelliği sayesinde de bu kanama hasarı esnasında rakibine karşı rahatlıkla güvenli uzaklığı sağlayabilir. Bunların yanı sıra herhangi bir ağır saldırı hareketini hızlı saldırı hareketi ile iptal ederek yine kanama vuran bir saldırı gerçekleştirebilir. Hızlı oyun tarzını benimseyen oyuncular için Peacekeeper gerçekten ideal konumda yer alan bir karakter.

En Agresif Karakter: Raider

Hemen hemen her karakter için saldırıya geçmiş işini bilen bir Raider’ı durdurmak bir hayli zor bir durum. En temel saldırı şekli ise rakibini yakalayarak Stampede Charge adı verilen özelliğini kullanmak üzerine kurulu.

Raider, bu saldırısı sayesinde karşısındaki kişileri çok büyük uzaklıklardan aşağı atabileceği gibi herhangi bir duvar veya engele çarptırarak onları sersemletebilir(stun). Bu durum karşı koyulamaz bir seri saldırı ile bağlandığı takdirde ise hatırı sayılır bir hasar ortaya çıkar. Bir diğer avantajı ise ağır saldırılarını hafif bir sersemletici saldırı ile kesebilmesi. Bu sayede Raider rakibini şaşırtmasının yanı sıra bu saldırıların herhangi bir noktasına koyabildiği bloklanamaz(fakat savuşturulabilir) Raider Fury saldırısıyla da agresifliğini taçlandırabilir.

En İyi Başlangıç Karakteri: Warden

Warden, her yeni başlayan oyuncu için biçilmiş kaftan ve tam anlamıyla ortalama olarak nitelendirilebilecek bir karakter. Karakterin comboları kolay olmasının yanı sıra Shoulder Bash saldırısı, Warden’ın başarılı bir karakter olmasını sağlayan en önemli etkenler.

Ayrıca Warden’ın alan saldırısı (hafif ve ağır saldırılara aynı anda basınca yapılan saldırı) devamlı sol taraftan yapılan bir saldırı. Bu sizin diğer saldırılarınızı yukarıdan ve sağdan yaparken aniden soldan da bir saldırı çıkarmanızı sağlayan başarılı bir özellik. Bunlar yetmezmiş gibi bir de Crushing Counterstrike diye bir özellik var ki, ustalaşıldığı takdirde rakibinizin çok canını sıkacak bir saldırı. Bu saldırı sayesinde yukarıdan gelen bir saldırıyı savuşturarak anında bloklanamaz ve yüklü bir hasar veren karşı saldırı yapıyorsunuz. Bu durum da usta bir Warden’ın rakibinin üç tarafntan birisini kullanamamasına sebep oluyor.

For Honor İncelemesi – Ubisoft’un Şövalye, Viking ve Samuray’ına Yakından Bakış!İhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.