Gamescom 2014 Özel: Sony Konferansında Yaşananlar Gamescom 2014 Özel: Sony Konferansında Yaşananlar
Gamescom fuarının basına özel gününde, günün ikinci konferansı Sony’nin oldu. Oldukça oyun içerikli geçen bugünkü konferanslarda Microsoft’un gerçekleştirdiği özel konsol oyunları ataklarına Sony’den cevap... Gamescom 2014 Özel: Sony Konferansında Yaşananlar

Gamescom fuarının basına özel gününde, günün ikinci konferansı Sony’nin oldu.

Oldukça oyun içerikli geçen bugünkü konferanslarda Microsoft’un gerçekleştirdiği özel konsol oyunları ataklarına Sony’den cevap gecikmedi. Konferansa dört oyunun fragmanı ile başlayan Sony, bu oyunların çıkış tarihlerini de verdi. inFamous: First Light DLC’si 27 Ağustos, The Order 1886 20 Şubat ve Little Big Planet 3’ün çıkış tarihi ise 18 Kasım olarak duyuruldu. Fragmanı yayınlanan fakat henüz net bir çıkış tarihi olmayan Bloodborne ise önümüzdeki altı ay içerisinde çıkışını gerçekleştirecek.

Konferansa PlayStation 4’ün satış rakamı ile başlayan Sony, konsolun satış rakamının 10 milyonu aştığını da açıkladı. Bilinen oyunların dışında birçok yeni oyunu bizlere tanıtan Sony, bazı büyük oyunların da PlayStation 4’e özel içeriklerle geleceğini duyurdu. Bu oyunların ilki ise The Tomorrow Children oldu. Rus ve Sovyet öğelerini taşıyan bu oyun amacımız popülasyonu arttırmak. Minecraft’ın kazma ve üretme öğelerine sahip olan oyun hakkında daha ayrıntılı bilgileri önümüzdeki günlerde alacağız.

Tanıtılan yeni oyunlardan bir diğeri ise The Vanishing of Ethan Carter oldu. Bulletstorm oyunun yapımcılarından gelen bu dedektiflik türündeki oyun, grafikleriyle de oyuncuları heyecanlandırdı. FPS türünde etrafı keşfedip gizemleri çözeceğimiz bu oyun, tamamen macera dolu anlar yaşatacak. Bağımsız yapım Thomas Was Alone oyununun geliştiricilerinden de Volume isimli yeni bir oyun geliyor. Gizlilik öğelerine sahip olan bu oyun 2015 yılında piyasaya çıkacak.

Konferansta E3’te de anlaşma yaptıklarını duyurdukları Paradox Interactive’den de iki oyun tanıtıldı. Çeşitli yerlerde 2D ve 3D olarak geçiş yapan shooter oyunu Hollowpoint ile birlikte taktiksel rol yapma oyunu Runemaster oyununu da tanıtan Paradox, bu oyunların 2015 yılında piyasaya çıkacağını açıkladı. Konferansın bir diğer önemli oyunu ise PC oyuncularının bir süredir oynadığı bir hayatta kalma oyunu oldu. Sürpriz niteliğinde çıkan bu oyun ise DayZ. Oyunu PC’ye çıkarttıktan sonra, ayrı bir çalışma içerisine girerek oyunu PlayStation 4’e de çıkartacağını duyuran Bohemia Interactive, oyunun kesinlikle bir port olmayacağını ve konsola özgü özelliklerinin de olacağını açıkladı. Herhangi bir çıkış tarihi vermeyen firma oyunun iç yıl içerisinde PlayStation 4’e çıkacağını duyurdu. Böylece Sony’nin H1Z1’i de sadece DayZ’ye rakip olarak çıkartmadığını öğrenmiş olduk.

PlayStation’ın özel oyunlarından Heavenly Sword’un yapımcılarından da Hellblade isimli yepyeni bir oyun geliyor. Fragmanından da Heavenly Sword’u hatırlatan bu oyun Kelt efsanesini baz alıyor. Tequila Works’ün geliştirdiği oldukça renkli ve eğlenceli olacak oyunu Rime da konferansta yer aldı. Fragmanda gösterilen çocuğun kim olduğunu ve neden yalnız olduğunu da oyunu oynayınca öğreneceğiz.

Geçtiğimiz haftalarda PlayStation 4 ve PlayStation 3’te betası yayınlanan Destiny de konferansta yer aldı. Oyunun dağıtımcısı Activision’ın CEO’su, oyunu neden PlayStation 4’e almamız gerektiğini açıkladı. Bu zamana kadar en çok ön siparişi yapılan oyun olma ünvanını kazanan Destiny, en çok ön siparişi de PlayStation platformu için almış. PlayStation 4′ özel oyun içi eşyaların bulunacağını açıklayan yapımcı firma Bungie, 9 Eylül’de çıkacak olan oyunun ilk genişleme paketinin de Aralık ayında çıkacağını duyurdu.

Ubisoft’un geliştirdiği FarCry 4’ün de PlayStation oyuncularına özel bir hediyesi bulunmakta. FarCry 4’ü PlayStation platformunda alan oyuncular 10 adet koda sahip olacak. 10 arkadaşınıza dağıtabileceğiniz bu kod ile oyuna sahip olmayan arkadaşlarınız sizinle birlikte oyunun co-op modlarını oynayabilecek. Grafikleriyle de gayet başarılı olan FarCry, bu özelliği ile de oyuncuların yüzünü güldürdü.

Orta Dünya’da geçen Shadow of Mordor da konferansta gösterilen oyunlar arasındaydı. 3 Ekim’de çıkacak olan oyun hakkında fazla bir bilgi verilmedi. Ardından sahnede birçoğumuzun tanıdığı, Kojima Productions’tan Hideo Kojima belirdi. Metal Gear Solid V: Phantom Pain oyununu tanıtan Kojima, altında saklandığımız kutuların oyundaki yerini ve çeşitlerini gösterdi. Oyun ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler, yarın oyuna özel düzenlenecek olan konferansta gerçekleşecek. P.T. isimli korku oyununun ise gerçekten oynayanları fazlasıyla korkutacak bir oyun olduğunu açıklayan yapımcı firma, oyunun bugünden itibaren PS Store üzerinden indirilebileceğini duyurdu.

Konferansın devamı bir sonraki sayfada —>