Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi Raporu Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi Raporu
Turkcell ve Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuarı (BUG)’ın beraberce gerçekleştirdiği ‘Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi’ ilk meyvelerini verdi. “Takımını kur, Eğitimi al, Oyununu yap!” sloganı... Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi Raporu

Turkcell ve Bahçeşehir Üniversitesi Oyun Laboratuarı (BUG)’ın beraberce gerçekleştirdiği ‘Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi’ ilk meyvelerini verdi.

“Takımını kur, Eğitimi al, Oyununu yap!” sloganı ile yola çıkan projeye katılanlar, 6 haftadan sonra Turkcell üst yönetimi, yatırımcılar, dağıtımcılar ve eğitmenlerin katıldığı kapanış töreninde yaptıkları oyunları tanıttılar. Oyun fikirlerinin ve deneme sürümlerinin tanıtıldığı kapanış töreninde takımlar oyunlarını sundular ve başarı sertifikalarını aldılar. Törene katılan yatırımcı ve danışmanlar ise oyunları deneme fırsatı buldular. Turkcell, atölyeden çıkan başarılı oyunları T-Market’e yükleyerek tüm kullanıcılara üretilen oyunları deneme fırsatı verecek.

8 Mart’ta başlayan programa, 396 başvuru arasından yapılan değerlendirmeler sonrasında 35 katılımcı kabul edildi. Katılımcılar 11 takım halinde, 6 hafta boyunca tasarımdan pazarlamaya geniş bir yelpazede dersler aldılar. Bir yandan da kendi oyun fikirlerinin ilk oynanabilir deneme sürümlerini geliştirdiler. Atölye süresince yerel sektörün öne çıkan isimlerinin yanı sıra; Rami İsmail, Artur Roszczyk, Doru Apreotesei ve Adam Russell gibi oyun alanında dünyaca ünlü isimler bizzat gelerek metodoloji ve vizyon dersleri verdiler.

6 haftanın sonunda yatırım, pazarlama ve dağıtım desteği alması adına yatırımcı ve danışmanlar ile buluşturulan projeleri sırada uygulama aşaması bekliyor. 6 aylık yeni bir dönem ile devam edecek Geleceği Yazanlar Mobil Oyun Atölyesi, aynı zamanda programda verilen eğitimlere yönelik bir kitap çıkarmayı hedefliyor. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi 2014-2015 eğitim döneminde açacağı, Türkiye’de bir ilk olan ‘Oyun Tasarımı’ yüksek lisans programının duyurusunu yaparak, eğitime yatırımın önemini vurguladı.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.