Gelmiş Geçmiş En İyi 10 FPS Gelmiş Geçmiş En İyi 10 FPS
Çoğu bilgisayar oyuncusunun en çok oynadığı tür olan FPS oyunlarının geçmişi aslında ‘80’lere kadar uzanıyor.  O dönemlerde Atari’ler için geliştirlen bu tür, şimdiki kadar... Gelmiş Geçmiş En İyi 10 FPS

Çoğu bilgisayar oyuncusunun en çok oynadığı tür olan FPS oyunlarının geçmişi aslında ‘80’lere kadar uzanıyor.  O dönemlerde Atari’ler için geliştirlen bu tür, şimdiki kadar olmasa da o dönemlere damgasını vuruyordu, ki o zamanlardaki FPS oyunlarıyla şimdikiler arasında dağlar kadar fark vardı.

FPS türünün günümüzdeki haline gelmesi ‘90’ları buluyordu. Yeni haliyle FPS oyuncu kitlesi arasında o kadar popüler olmuştu ki, o yıllarda sayısız oyun geliştirilmişti. Oyunlarda bir sürü vahşet, gelecek-vari ekipmanlar ve vurulacak bir sürü düşman bulunuyordu. O dönem oyuncularının stres atıp tamamen eğlenebileceği bir türdü FPS. Günümüzde de aynı popülerliğini sürdürmeye devam eden FPS oyunları, hala en çok sevilen türler arasında yer alırken, gelişmeye de sürekli devam ediyor.

10 – Wolfenstein 3D

Günümüzdeki FPS türünün atası olarak tanımlanan oyun, Castle Wolfenstein’dan ilham alınarak geliştirilmişti. Amerikan casusu olan William Blatkowicz’in Nazi hapishanesi Castle Wolfenstein’a SS subayları tarafından hapsedilmesinden sonra, oradan kaçması ve Nazi rejimini yok etmek için önüne gelen tüm düşman askerlerini öldürmesi oyunun ana konusu. Oyunda toplam 6 bölüm bulunuyor ve her bölümde de 9 harita. Haritaları ve bölümleri geçmek için önünüze çıkan tüm düşmanları öldürmeniz gerekiyor. Her bölümün sonunda da birbirinden güçlü boss’lar bulunuyor, ki bunlardan biri de Adolf Hitler’di.

wolfenstein_3d

1992’de id Software tarafından geliştirilen Wolfenstein 3D, sonraki senelerde çıkacak olan bütün FPS oyunlarına ilham kaynağı olmuş ve oyuncuların arvişinde çok uzun süre yer almıştır. Yenilikçi bir grafik motoruyla karşımıza çıkan oyun 3 boyutlu değil, 2.5 boyutlu bir dünyayla bize sunulmuştu, ki bu bile oyunun milyonlarca satış yapmasına neden olmuştu.Fatih Eş

Çocukluk yıllarını TNT2’li bilgisayarında Quake, Soldier of Fortune ve Carmageddon gibi başyapıtları oynayarak geçirdi. Melodeath ve Power Metal ise hayatının vazgeçilmezi. Astronomi, bilim - kurgu ve teknoloji meraklısı şahsiyet.