Kategoriler

GFA – Geek Festival Avrasya 2015’te Neler Gördük?

27 – 28 Haziran’da gerçekleşen etkinlik GFA – Geek Festival Avrasya 2015, bünyesinde cosplay, espor ve daha fazlasını barındırdı. Buyrun detaylar.

Cosplay etkinlikleri yıllardır var. Var olmaya da devam edecekler. Onlar, bir zamanlar kafelerde birkaç kostüm diken arkadaşın buluşma ve muhabbet etme bahanesiydi. Şimdi fotoğrafçıların çalışma arkadaşları haline geldi. Bu cümle size biraz yanlış gelmiş olabilir. Konuyu toparlayıp şöyle yazalım: cosplay artık profesyonel bir hobi. Bunu bazen eğlence amaçlı yapıyoruz, bazen de iş için kullanıyoruz. Özünde bizi mutlu eden bir aksiyon olduğu konusunda hemfikiriz. Buna bir de eSpor turnuvaları ve kart oyunlarını eklediğimizde, elimize daha eğlenceli bir etkinlik çıkıyor. Buyrun GFA – Geek Festival Avrasya 2015’te yaşananların ufak bir özeti.

Etkinliğin resmi sayfasındaki birkaç cümleyi biraz değiştirerek alıntı yapayım.

“Geçen senelerde Torucon İstanbul olarak sürekli daha iyi etkinlikler yapma amacımıza artık yeni bir isimle devam ediyoruz. Aynı ekip aynı yer ve aynı tarih ama yepyeni bir etkinlik ve isim ile!” – GFA – Geek Festival Avrasya 2015
Etkinlik iki gün sürdü ve giriş ücreti 20 TL olarak açıklandı.

Etkinlikte bizleri bekleyen içerikler şu şekildeydi:
Kostüm yarışmaları;
– En iyi Anime Cosplay yarışması
– En iyi dizi-film Cosplay yarışması
– En iyi oyun Cosplay yarışması
– En iyi Craft ödülü
– Grup Cosplay yarışması
– Tokyo Game Show elemesi
Söyleşiler;
– Canlandıranlar
– FRPnet
– Karıkoca Gaming & Pintipanda paneli
– Sevin Okyay & Kutluhan Kutlu
– FABİSAD
Turnuvalar;
– Pegasus Oyuncak tarafından yapılan Magic turnuvası
– Goblin FRP & Oyun Cafe tarafından yapılan Yu-Gi-Oh turnuvası
– Dijital Sporlar tarafından yapılan Hearthstone turnuvası

Birçok arkadaşın sorduğu GFA ve ToruCon aynı etkinlik mi? sorusunun cevabını “hayır” olarak biliyorum. En azından Torucon kurucularından birinden bana böyle bir bilgi geldi. Neyse, konumuz tabii ki farklı etkinlikleri kıyaslamak değil.

Fragtist GFA

GFA, genel hatlarıyla cosplayer’ların kostümlerini sergilediği, turnuvayla ilgilenen oyuncuların standların başından ayrılmadığı ve çeşitli figürlerin, eğlenceli aksesuarların satışının yapıldığı ilginç bir etkinlikti. İki günlük süreçte birçok katılımcının halinden memnun olduğunu biliyoruz ve tabii ki bazı karmaşaların yaşandığının da farkındayız. Her etkinlik sonrası yaşanan ufak tefek sorunların var olmasına alışkınız, zamanla bunlar azalacak. İşin eğlencesi ve detayları, sizi ilgilendiren taraf olsun. Cosplay konusu ve yarışmaları, etkinliğin en çok konuşulan konularından oldu. Ancak asıl olayımız, turnuvaların yaşattığı aksiyondu. Ne de olsa işin içerisine eSpor giriyor.

Dijital Sporlar tarafından gerçekleştirilen Hearthstone: Heroes of Warcraft turnuvasında, Cankut İşsever birinci, Berke Kaan Zorlu ikinci ve Onay Kartal ise üçüncü oldu. Turnuvada dereceye giren arkadaşlarımızın ödülleri şu şekildeydi:

1.lik Ödülü: Nvida’dan Sırt çantası + Gaming Mouse Pad + Claw Tshirt + Deri Defter , Gamestanbul’dan 200 TL değerinde Steam cüzdan kodu
2.lik Ödülü: Nvida’dan Gaming Mouse Pad + Claw Tshirt + Deri Defter , Gamestanbul’dan 100 TL değerinde Steam cüzdan kodu
3.lik Ödülü: Nvida’dan Claw Tshirt + Deri Defter , Gamestanbul’dan 50 TL değerinde Steam cüzdan kodu

Goblin FRP & Oyun Cafe tarafından yapılan Yu-Gi-Oh turnuvası ve Pegasus Oyuncak tarafından yapılan Magic turnuvası da ayrıca birçok kart oyunu sever tarafından ilgiyle karşılandı. Pegasus Oyuncak tarafından yapılan Magic turnuvasının 27 Haziran birincisi Doğukan Ediş oldu. Deniz Şavkay da 28 Haziran tarihinin birincisi olarak sürpriz hediyelerine kavuştu. YuGiOh turnuvasının 27 Haziran’daki kazananları: 1. Fatih Mehmet Kale, 2. Mehmet Aydoğdu, 3. Deniz Gökay Özkır, 4. Ali Emircan Arslan. 28 Haziran kazananları ise 1. Furkan Akman, 2. Mehmet Aydoğdu, 3. Erdinç Özsertel oldu.

1 2

Görüntülenmeler:
18
İlgili Kategoriler
Blog · E-Spor · Galeri · Haber · Kültür & Sanat · Oyun Haberleri