GFA – Geek Festival Avrasya 2015’te Neler Gördük? GFA – Geek Festival Avrasya 2015’te Neler Gördük?
27 - 28 Haziran'da gerçekleşen etkinlik GFA - Geek Festival Avrasya 2015, bünyesinde cosplay, espor ve daha fazlasını barındırdı. Buyrun detaylar. GFA – Geek Festival Avrasya 2015’te Neler Gördük?

Cosplay yarışmasının kazananları ise şu şekilde:

Anime kategorisinde
Gökçe Körükmez – Sugar (One Piece)

Dizi / Film kategorisinde
Erdem Gür – Legolas

Oyun kategorisinde
Irmak Odar – Borderlands

En iyi Craft kategorisinde
Eylül Demirtaş – Queen of Pain (Dota 2)

Grup Cosplay yarışması
Borderlands ekibi

Tokyo Game Show
Anzu Jam

Görüldüğü üzere GFA, etkinlik olarak katılımcıları ve kazananları oldukça doyuran bir eğlence haline geldi. En önemlisi aç kalmadık 🙂 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin güzel manzarasında, denize karşı noodle yemek, yanına ananas suyumuzu yudumlamak pek keyifliydi.

Cosplayin gün geçtikçe daha profesyonel bir hobi haline gelmesi, turnuva sayılarının artması ve en önemlisi güler yüzlü etkinlik sahipleri, bütün katılımcıların en büyük isteğidir. Etkinlik sorumluluğunun ne kadar zor bir iş olduğunu pek azımız biliriz. Masa taşımasıydı, alan temizlemesiydi, cosplayer’ların isteklerini gözden geçirmekti veya yarışmada onları mutlu etmekti, adil bir puanlama sistemiydi, turnuvaları kontrol etmekti vs. derken insanın kafası yanabiliyor. Eh, durum böyle olunca etkinlik işi herkese göre olmuyor.

Fragtist-GFA

GFA’nın tek olayı tabii ki turnuvalar ve cosplay yarışmaları değildi. Çeşitli çizerler ve en önemlisi Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu gibi önemli isimleri de etkinlikte görebildik, konferanslarını dinleyebildik. Türkiye’de ilk defa özel sıvı soğutmalı performans bilgisayarı üreten CONN Bilgisayar, meraklılarıyla GFA’da buluştu! Ayrıca CONN’un standında katılımcılar, Oculus Rift DK2 ile sanal gerçeklik deneyimi yaşayabildi. Kısa canlandırma film çekmek isteyen genç yönetmenleri bir araya getiren Canlandıranlar Yetenek Kampı, Türkiye’de animasyon film yapmak isteyenlere yol göstermek, nereden başlanır, nasıl yapılır sorularına cevap vermek için GFA’ya geldi. Bunların dışında FrpNet ile FRP ve Fantastik edebiyat üzerine sohbetler; Kayra Keri Küpçü ve Özay Şen’in anlatımıyla gerçekleşti.

Aşağıda sizler için bir galeri hazırladık. Galerimizdeki fotoğrafların hiçbiri, bizim kameramızdan çıkmadı. Birkaç katılımcı arkadaşımızdan ve bazı profesyonel fotoğrafçılardan görselleri kaptık 🙂 Umarım kendileri için sakıncası yoktur.

GFA, ilk etkinliğiyle birçok katılımcıyı mutlu etmeyi başardı. Bakalım seneye neler olacak. Peki sizin etkinlik hakkındaki yorumlarınız neler?

Galerimiz, kendisini güncellemeye devam edecektir 🙂 Kimbilir daha ne nimetler ortaya çıkacak.Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.