Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar
Evet, Google I/O 2014’ün keynote kısmını bugün geride bıraktık. Peki nelerden bahsedildi bugün I/O’da? Başlık başlık irdeleyelim bakalım neler görmüşüz bugün. Öncelikle sizi şu... Google I/O 2014’te Radarımıza Takılanlar

Evet, Google I/O 2014’ün keynote kısmını bugün geride bıraktık.

Peki nelerden bahsedildi bugün I/O’da? Başlık başlık irdeleyelim bakalım neler görmüşüz bugün. Öncelikle sizi şu haberimize alalım sevgili Fragtist takipçileri. Sonrasında da, söylediklerimizin ne kadarını tutturduğumuza bakarız birlikte, ne dersiniz?

fragtist-google-io-android-l

Android L
Google, sunuma Android’in 2014 yılında durduğu yeri anlatarak başladı. Buna göre Android, bugün itibariyle tam 1 milyar aktif kullanıcıya sahip. Bunun yanı sıra Android kullanıcıları her gün 20 milyon mesaj atıyor, 93 milyon selfie çekiyor, 1.5 trilyon adım atıyor ve her 24 saatte bir telefonlarını 100 milyar kez kontrol ediyorlar. Tabi Google da, telefonumuza kaç kez baktığımızı bile takip ederek tebriklerimizi topluyor.

Yeni Android L’nin dikkat çeken en büyük özelliği, çok daha temiz ve renkli bir arayüze sahip olması. “Material Design” adı verilen bu yeni UI, 2011’de gelen Ice Cream Sandwich’ten sonra Android’in geçirdiği en büyük makyaj operasyonu olarak göze çarpıyor. Yalnızca Android değil; Google, bu UI’ı ChromeOS’te ve pek çok internet servisinde de kullanacak. Çeşitli ışık ve gölge oyunlarıyla ekrana sanal bir derinlik izlenimi veren Google’ın, eklediği katman ve dokunma efekti de göz kamaştırıcı. Material Design, yeni bir tipografiye de sahip. Android’e has dokunmatik tuşların tasarımı da değişmiş ve göze daha hoş görünür hâle gelmiş diyebiliriz.

Android L’le birlikte gelen bir diğer yenilik de, kilit ekranından ulaşabildiğimiz bildirimler. Material Design’ın da yardımıyla çok hoş görünen animasyonlarla birlikte bu bildirimleri açabiliyor, genişleterek okuyabiliyor, kaydırarak yoksayabiliyoruz. Bir diğer güzellik de şu: Herhangi bir uygulamadayken telefon geldiğinde uygulama kapanmıyor; yalnızca ekranın üzerinden çıkan bir bildirimle bu arama bize aktarılıyor. Dilersek uygulamadan hiç çıkmadan bu aramayı kapatabiliyor ya da kendisinin kapanmasını bekleyebiliyoruz. Hoş.

Android uygulamaların nihayet Chromebook’lara da geliyor. Bunu da belirtip bir diğer konuya geçeyim.

fragtist-google-io-google-chromeYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.