Kategoriler

Her Gün Biraz Oyun Oynamak Çocuklara Faydalı

Her Gün Biraz Oyun Oynamak Çocuklara Faydalı

Oxford Üniversitesi araştırmacılarına göre, çocukların biraz oyun oynaması, hiç oynamamalarından iyi.

Pediatrics isimli tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, her gün bir saat kadar video oyunları oynayan çocukların, hiç oynamayanlara göre daha dengeli olduklarını göstermiş. Hiç video oyunu oynamayan çocuklar, hayatlarından daha az memnun ve sosyal olarak başkaları ile daha az etkileşimde bulunuyorlar.

Oxford’dan Dr.Andrew Przybylski ve ekibinin araştırmasında, yaşları 10 ile 15 arasında değişen yaklaşık 5,000 İngiliz çocuk ile görüşülmüş. Çocuklara her gün ne kadar oyun oynadıkları ve kişilikleri ile ilgili çeşitli sorular sorulmuş. Cevapları değerlendirilirken şunlara dikkat edimiş: Hayattan memnuniyetleri, yaşıtları ile nasıl anlaştıkları, zorluk yaşayanlara yardım edip etmedikleri, hipekativite seviyeleri, dikkat dağılımları ve sosyal eğilimleri.

Her ne kadar her gün biraz oyun oynayan çocuklar daha dengeli ve tutarlı bir karaktere sahip olsalar bile, her şeyin olduğu gibi video oyunlarının da çoğu zarar. Yine aynı araştırmada görülmüş ki, her gün üç saatten fazla oyun oynayan çocuklar hayatlarından memnun değiller, psikolojik doyum problemleri yaşıyorlar, daha hiperaktifler ve sosyal ilişkileri daha problemli.

Belki de artık genel ve yanlış kanı olan “Video oyunları çocuklara zararlı” söylemini bir kenara bırakmalı ve çocuklarımıza her şeyi olduğu gibi video oyunlarını da kararında vererek, daha dengeli ve tutarlı bireyler olarak büyümelerine destek olmalıyız.

Araştırmanın yayımlandığı Pediatrics dergisinin resmi web sitesine gidip, makale ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Görüntülenmeler:
4
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri