Kategoriler

Hazırsanız Deadpool’u Salıyoruz!

+18! “Sıç bok!” Deadpool’u izledik ve izlemenize de bahane yarattık. Deadpool filmine gitmeden anti-kahramanımızı ballandıran bu yazıyı mutlaka okuyun!

Not: +18

İnsanlar (en azından birçoğu) süper kahraman filmlerine bayılırlar. Hatta bazıları, süper kahraman sayısının fazla olduğu ve onların çizgi romandan fırlayan özel güçlerini görmeye can atarlar. “Ah bende de olsa” dediğiniz milyonlarca özel gücü, çizgi romanlarda defalarca okuruz, görürüz, özeniriz. Ancak iş, harekete geldiğinde ve beyazperdede bir kahramanın ete bürünmüş halini izlediğimizde, işte asıl heyecan o zaman başlar. Deadpool da böyle mükemmel bir karakter işte. Hayır, aslında o bir süper kahraman değil. O, daha çok kötüleri pataklamayı seven freelance bir karakter. Canı ne isterse onu yapıyor ve muhtemelen de yapmaya devam edecek. Peki, kendisi tam olarak kimdir? Daha önce çizgi romanlarını okumadıysanız ve karakterin kim olduğunu bilmiyorsanız, size ufak bir ipucu vereyim.

Rob Liefeld, Teen Titans’taki Deathstroke’tan esinlenerek onun parodisini yaratır ve böylece Deadpool ile tanışırız. İlk olarak New Mutants’ın 98. sayısında kötü karakter olarak ortaya çıkmıştır. Bir süre sonra Wolverine’in kurduğu X-Force’a katılmış ve kendisini “anti-kahraman” olarak nitelendirmiştir. Süper kahraman olmayı red eden Deadpool’un asıl adı Wade Wilson’dır. Deadpool’un, Marvel’daki “belki de” en mükemmel karakter olarak bilinmesinin nedeni, onun dördüncü duvarı yıkabilmesidir yani okuyucuyla iletişime geçebilir. Çoğunlukla da okuyucuyu güldürür ve dünyayla alakadar da konuşabilir.

Karakterimizin geçmişine ve diğer detaylarına inersek, bu yazı bitmez. Ancak bazı detayları yazmamak olmaz. Wade Wilson, kanser hastalığı nedeniyle ölüme çok yakındır. Weapon-X denilen askeri bir deney programına katılan Wade’in üzerinde, Wolverine’in tedavi yöntemi uygulanır. Çizgi romanda başarısız bir deney olarak görülen ve kanser hücresinin hızla tüm vücuduna yayılmasıyla kenara atılan Wade, aslında Wolverine karakterinden çok daha üstündür. En belirgin yeteneği katil olmasıdır ancak asla kadın veya çocuk öldürmez. Onun düşmanlarını öldürmesi çok sanatsaldır ve bu da “birazcık” ninja eğitimine bağlıdır. Mükemmel bir nişancıdır ve hemen hemen her silahı kullanabilir. Unutmadan; iyileşme yeteneği fazla güçlüdür. Hatta bu özelliği Wolverine’inkinden bile daha güçlüdür. Delidir, gerçekten delidir ve bu özelliği sayesinde, beynine girmek imkansızdır.  Size şimdilik bu kadar detay yeter 🙂 Gelelim Deadpool filminin, hikayesinin tam olarak nerede geçtiğinin kısmına.

Deadpool filmi, Wade Wilson ve onun biricik aşkı Vanessa’nın hikayesini konu alıyor. Mükemmel bir ilişkiye sahip olan çiftin hayatı, Wade’in ileri düzey kanser teşhisi konulmasıyla, kabusa dönüşüyor. Eh konu da bu ya, aşk filmi sandığımız her şey tepetaklak bir komediye dönüşüyor. Hatta biraz da korku filmi, yoksa bilimkurgu muydu? Neyse, her şeyden biraz var. Çünkü bu Deadpool, her şeye hazırlıklı olmalısınız. Film, Wade Wilson’ın deney sürecini ve nasıl Deadpool karakterinin ortaya çıktığını anlatıyor. Spoiler olmaması adına detay yazmayacağım ancak eğer bir Marvel veya Deadpool severseniz, bu filme bayılacağınızdan adım gibi eminim (ben oyumu Deadpool’dan yana kullanıyorum çünkü bana göre Marvel’daki tek güzel şey kendisi). Nedenlerine gelirsek;

Filmde yer alan hemen hemen her diyalog sizi güldürüyor. Deadpool’un kurduğu HER cümlede mutlaka bir gönderme var; X-Men tarafına olsun, filmlerin satın alma  hakları olsun ve daha zibilyon tane içeriğe bir şekilde geçirmeden edemiyor. Tabii bizimle konuşmaktan da vazgeçmiyor. Hele o yaratıcı küfürleri, adam bildiğiniz hem öldürmede, hem de sövmede çok sanatsal takılıyor. Çirkin suratını hiçe sayıp “erkek be!” tepkisini vermeniz çok doğal. Kızlar dikkat 🙂 Filmin aksiyon sahneleri çok etkileyici ve türünün güzelliğini mükemmel bir şekilde yansıtıyor (aksiyon, bilim kurgu, komedi).

Filmin müzikleri efsane, birçoğunuz melodileri tanıyacaksınız. Tanımasanız bile, muhtemelen film çıkışı dilinize dolanacak. Diyalogların çevirisi inanılmaz başarılı. Küfür ve kötü söz tamlamalarında Türkçe’nin ne kadar zengin bir dil olduğunu bilirsiniz, filmde bol bol “sıç bok” vb. yaratıcı çevirileriyle dillendirilen bir Deadpool ile karşı karşıya kalacaksınız. Diğer insanlarla olan konuşmalarını satırlara döksem, çok eğlenceli şeyler ortaya çıkabilir aslında ama sürprizi bozmak istemiyorum. Gidin de kendiniz görün.

Film, 12 Şubat tarihinde vizyona girecek. Yaklaşık 1 saat 50 dakika civarında. Her Marvel filminde olduğu gibi, sonuna kadar koltuğunuza yapışmanızı öneririm. Son olarak Deadpool, Marvel’ın İnfazcı 2 filminden sonra +18 yaş sınırı koyduğu ilk film ve 48 günde çekimleri tamamlanan filmin, devamı da gelecek.

Büyük güç, büyük sorumsuzluk getirir! Çimiçanga!

Ups, diğer teknik detayları yazmayı unutmuşum. Yönetmen Tim Miller, oyuncuların bazıları ise şöyle; Ryan Reynolds, Morena Baccarin, Ed Skrein, Gina Carano, Brianna Hildebrand, T.J. Miller. Bu isimleri film başlangıcında daha espritüel yazım şekilleriyle okuyacaksınız 🙂 Bu yüzden her detaya dikkat edin, bakalım siz de benim gibi inceyi görebilecek misiniz?
Yooo hayır, bu seferlik görsel koymayacağım 🙂 Hadi yallah, izleyin de dedikodusunu yapalım!
Görüntülenmeler:
8
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Kültür & Sanat