Hollywood’u Sarsan Hack Olayının Sorumlusu iCloud mu? Hollywood’u Sarsan Hack Olayının Sorumlusu iCloud mu?
Türkiye saatiyle dün gece patlak veren hack olayı, başta Hollywood ve Amerika olmak üzere tüm dünyayı sarsan cinstendi. Pek çok ünlü aktristin ve önemli... Hollywood’u Sarsan Hack Olayının Sorumlusu iCloud mu?

Türkiye saatiyle dün gece patlak veren hack olayı, başta Hollywood ve Amerika olmak üzere tüm dünyayı sarsan cinstendi. Pek çok ünlü aktristin ve önemli kişinin hesapları hack’lendi; daha da vahimi, “özel” fotoğrafları internete sızdırıldı. Victoria Justice, Emily Browning, Kate Bosworth, Jenny McCarthy ve Kate Upton, resmi sızdırılan isimlerin başında yer alıyor

Onların haricinde Aly Michalka, AJ Michalka, Aubrey Plaza, Abby Elliott, Avril Lavigne, Amber Heard, Brie Larson, Candice Swanepoel, Cara Delevigne, Emily Ratjakowski, Farrah Abraham, Gabrielle Union, Hayden Pannettiere, Hope Solo, Hillary Duff, Kayley Cuoco, Keke Palmer, Kim Kardashian, Kirsten Dunst, Krysten Ritter, Lea Michele, Lizzy Caplan, Mary Kate Olsen, Mary Elizabeth Winstead, Rihanna, Scarlet Johansson, Selena Gomez, Vanessa Hudgens, Wynona Ryder, Alison Brie and Dave Franco da, olaydan etkilenenler arasında Tüm bu yıldız isimlerin resimleri internete sızdırıldı. Sonrasında seri açıklamalar da gecikmedi elbette; kimisi haklı olarak özel hayatın böylesine deşifre edilmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi, kimi sessiz kaldı, kimi de fotoğrafların kendisine ait olmadığını söyledi. En inginç söylemse “Ben o fotoğrafları çok önceden silmiştim, nasıl ortaya çıktılar anlamadım.“dı.

Twitter, bu resimlerden bazılarını yayınlayan hesapları herhangi bir açıklama yapmadan engelledi. Ancak internet, söz konusu resimlerle dolmuş durumda. Hacker’ların elinde daha yüzlerce fotoğraf ve video olduğu; ve hacker’ların, fidye muhabbetine girebileceği de konuşuluyor… Her şey tamam da, peki bu resimler neresi hack’lenerek ortaya çıkarıldı?

Mashable’da yer alan habere göre temel suçlu iCloud. Adario Strange’in haberine göre hacker’lar, bu resimleri başta iCloud olmak üzere kimi hesapları hack’leyerek ele geçirdiler. Suçlunun yalnızca (ya da bütünüyle) iCloud olması çok mantıklı değil zaten; zira kimi resimlerin Samsung Galaxy ile çekildiği konuşuluyor. Ancak yine de işin içinde iCloud varsa, Apple’ın bu konu hakkında nasıl bir adım atacağı; ya da şöyle söyleyeyim, durumu nasıl toparlayacağı açıkçası bir merak konusu.

Bunun yanı sıra eğer en büyük sorumlu iCloud’sa, insanların bulut servislerine olan inancı da yerle yeksan olabilir. En azından özel resimleri veya dosyaları olan önemli kişiler, bu dosyaları çekeceklerdir bulut servislerinden diye tahmin ediyoruz.

Bu resimlerin, Apple’ın önemli bir etkinliğinin bir hafta kadar öncesinde ortaya çıkması ve sorumlunun da iCloud olarak gösterilmesi, eh, takdir edersiniz ki içimizdeki komplo teorisyenlerini de ortaya çıkarmış durumda.

Şimdilik ortalık biraz durulmuş görünüyor ve herhangi bir açıklama yok. Bakalım ilerleyen saatler neler gösterecek.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.