Intel, XPU Vizyonunu Hayata Geçiriyor Intel, XPU Vizyonunu Hayata Geçiriyor
(Haber Bülteni) Intel, Intel  oneAPI Toolkits’lerin Aralık ayında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Intel’in birleşik donanım ve yazılım tasarımı yaklaşımına eklenen yeni özellikler de duyuruldu. Intel... Intel, XPU Vizyonunu Hayata Geçiriyor

(Haber Bülteni)

Intel, Intel  oneAPI Toolkits’lerin Aralık ayında piyasaya sürüleceğini açıkladı. Intel’in birleşik donanım ve yazılım tasarımı yaklaşımına eklenen yeni özellikler de duyuruldu. Intel ayrıca veri merkezi için ilk ayrık grafik işlem birimi olan, Xe-LP mikromimarisine dayalı ve özellikle yüksek yoğunluklu, düşük gecikme süreli Android bulut oyunları ve medya akışı için tasarlanmış  Intel Sunucu GPU’sunu da tanıttı.

Intel’in Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Mimarlık, Grafik ve Yazılım Bölümü Genel Müdürü ve Baş Mimarı Raja Koduri şunları söyledi: “Bugün, iddialı oneAPI ve XPU yolculuğumuzda kilit önem taşıyan bir anı yaşıyoruz. oneAPI Toolkit’lerimizin altın sürümü ile uygulama geliştiricilerin deneyimini bilindik CPU programlama kitaplıklarından ve araçlarından daha da öteye taşıdık ve vektör-matris-uzamsal mimarilerimizi de kapsayacak hale getirdik. Ayrıca, hızla büyüyen bulut oyun ve medya akışı segmentlerine odaklı, Xe-LP mikromimarisine dayalı ilk veri merkezi GPU’muzu de pazara sunuyoruz.”

Dünya milyarlarca akıllı cihazın ve veri miktarlarında çok hızlı bir artışın olduğu bir çağa doğru ilerlerken, yalnızca CPU’lara yönelik mimarilerden, CPU’lar, GPU’lar, FPGA’lar ve diğer hızlandırıcılara yönelik karma mimarilere geçilmesi gerekiyor. Intel bunu toplu olarak “XPU” vizyonu olarak açıklıyor. Intel Sunucu GPU’sunun pazara sunulması Intel’in XPU çağında daha fazla ürün ve çözüm sunma yolunda attığı yeni bir adım.  

Uygulama geliştiriciler, Intel’in oneAPI Toolkit’leri ile Intel XPU’larda yaygın, açık ve standartlara dayalı bir programlama modeline erişebilecekler. Bu toolkit’ler, altta yatan donanımın performans potansiyelini kullanıyor ve yazılım geliştirme ve bakım maliyetlerini düşürürken, özel, satıcıya özgü çözümlere kıyasla hızlandırılmış bilgi işlem çözümlerinin getirdiği riskleri daha çok azaltıyor.

oneAPI

İlk kez 2019’da SuperComputing etkinliğinde duyurulan oneAPI industry initiative (oneAPI sektör girişimi) bütünleşik ve sadeleştirilmiş çapraz mimarili programlama modeli için cesur bir vizyon olarak lanse ediliyor. oneAPI ile, uygulama geliştiriciler çözmeye çalıştıkları soruna en uygun mimariyi seçebiliyor ve bir sonraki mimari ya da platform için yazılımı yeniden yazmak zorunda kalmıyor.

oneAPI, yakın zaman önce Microsoft Azure ve TensorFlow desteğini alarak sektör tarafından desteklendiğini gösterdi. Öncü araştırma kuruluşları, şirketler ve üniversiteler de oneAPI’yi ön plana çıkarıyor. (endorse oneAPI.)

Intel Xeon Ölçeklenebilir işlemciler, açık kaynaklı ve lisanslı yazılım bileşenleri ve yeni Intel Server GPU bir arada yüksek yoğunluklu, düşük gecikme süreli bir çözümü, Android bulut oyunları, yüksek yoğunluklu medya transkodlama ve gerçek zamanlı mükemmel video yayını için kodlama için daha düşük maliyetle (toplam sahip olma maliyeti) sunuyor.

Intel Sunucu GPU’su, Intel’in en enerji tasarruflu grafik mimarisi olan Xe-LP mikromimarisine dayanıyor ve 128 bit veri hattı ve 8GB özel yerleşik düşük güçlü DDR4 bellek ile düşük enerji tüketimli, ayrık bir çip üzerinde sistem tasarımı sunuyor.

Intel’in, GPU’ları giriş seviyesi grafiklerden yüksek performanslı bilgi işleme (HPC) ölçeklendirmede başarılı olmak için izlediği temel stratejilerden biri, tek kod tabanının uygulanması. Bu vizyonu hayata geçirirken, Intel’in yazılım yığını artık birden çok grafik nesilini destekleyecek. Bunların arasında yakın zaman önce pazara sunulan Intel Iris Xe grafikler ve Intel Iris Xe MAX ayrık grafiklerle entegre edilmiş 11. Nesil Intel Core işlemciler de yer alıyor. Linux’un daha yaygın olduğu veri merkezi ürünlerini desteklemek için kod tabanını genişletmek, Intel’in ölçeklenebilir Xe mimarisi stratejisinde önemli bir sonraki adım. Intel, işletim sistemleri arasında kodun yeniden kullanılmasına odaklanmak için Linux sürücüsünü optimize etti, Linux’un 3D performansına daha fazla odaklandı ve şimdi tamamen doğrulanmış ve entegre dağıtıma hazır üç yığın sunuyor.Pakize Kaya Bodur

Oyun oynayarak para kazanma hayalini PC Gameworld'de bir dönem gerçekleştirmiş, 2D Prince of Persia ile başladığı oyun hayatına rpg ve strateji oyunları ile devam etmiş, Sid Meier's Civilization'ın büyük hastası, Star Wars sever.