Intel Turbo Tuşunu Geri Getirmeye Niyetli! Intel Turbo Tuşunu Geri Getirmeye Niyetli!
Intel zamanın 386 ve 486 işlemcili bilgisayarlarının kasaları üzerinde bulunan Turbo tuşunu geri getirmeyi planlıyor! Intel Turbo Tuşunu Geri Getirmeye Niyetli!

Intel zamanın 386 ve 486 işlemcili bilgisayarlarının kasaları üzerinde bulunan “Turbo” tuşunu bugünün dizüstü bilgisayarlarına taşımayı planlıyor. 386 ve 486 işlemcilerde saat hızını Turbo tuşu ile değiştirebiliyorduk. O zamanlar Turbo tuşu yazılımların işlemci hızından kaynaklanabilen uyumluluk sorunlarını gidermek için kullanılıyordu.

Yeni işlemciyi kullanan yeni üst seviye dizüstü bilgisayarlarında hız aşırtma tuşu eklenileceği düşünülüyor. Durum böyle olunca da Intel tarafından üretilen yeni Skylake serisi işlemciler bu tuşun yeniden canlanmasına sebep olabilir. Intel’in üst seviye oyuncu dizüstü bilgisayarlarında da kullanılmasını beklediği K modeli kilitsiz Skylake mimarili Core i7 işlemcinin  hızaşırtmaya uygun olduğu ve kolayca uygulanabileceğini düşünülüyor.

Ayrıca üreticilerin de bundan faydalanacağına kesin gözü ile bakılıyor. Aslında bu fikri daha önce de uygulayan bilgisayar üreticileri oldu, ancak eski nesil işlemcilerde hız aşırtma ile alınan fark her zaman çok fazla olmuyordu. Bu sebeple de yaygınlaşamadı.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.