Intel Yeni Bellek Teknolojisi 3D XPoint’i Erteledi Intel Yeni Bellek Teknolojisi 3D XPoint’i Erteledi
Intel, ufak çaplı bir duyuru ile yeni 3D XPoint bellek modüllerinin piyasa çıkış tarihinin gecikeceğini açıkladı. Intel Yeni Bellek Teknolojisi 3D XPoint’i Erteledi

Intel’in heyecanla beklenen 3D Xpoint bellekleri ilk defa geçen sene açıklanmıştı. Devrim niteliği taşıyan bu yeni bilgisayar bellekleri, DRAM ve NAND tipi belleklerin arasında yeni bir bellek tipi olarak yerini almıştı. Nisan ayında Intel, bu yeni teknolojinin bir demo’sunu bizlere sunmuştu. Ardından Ağustos ayında Micron firması, 3D Xpoint bellek teknolojisini kullanan yeni QuantX SSD modellerini ürettiğini açıklamıştı fakat bu gelişmelere rağmen yeni teknolojilerin piyasaya çıkış süresi ertelendi.

fragtist-intel-3d-xpoint

Intel, ufak çaplı bir duyuru ile yeni 3D XPoint bellek modüllerinin piyasa çıkış tarihinin gecikeceğini açıkladı. 2017’nin ilk yarısında piyasaya çıkacak Intel’in bir sonraki işlemci serisi Skylake, ne yazık ki bu yeni bellek teknolojisini desteklemeyecek. Bunun yerine, sonradan piyasaya çıkacak Cannonlake işlemcilerle beraber, 3D XPoints desteği bizlere sunulacak.

Intel’in bilinen açıklamaları göz önüne alındığında, yukarıda belirttiğim gecikme bu yeni teknolojinin 2018 yılının son çeyreğinde veya 2019 yılının ilk yarısında bizlerle olacağını gösteriyor.

fragtist-intel-3d-xpoint-1

Intel daha öncesinde bu teknolojiden bahsederken, piyasaya sürülmeye hazır edasıyla bahsetmişti. 2015 yılında düzenlenen bir yatırımcı toplantısında yapılan sunumda, bu yeni teknolojinin DRAM piyasasını ele geçirebileceğini savunarak 2020 yılına kadar yaklaşık 34 milyar dolarlık bir market hacmine sahip olabileceğinden bahsetmişti. Her ne kadar Piyasaya sürülme tarihlerinde yaşanan gecikmeler yatırımcıları rahatsız eden bir konu olsa da, Intel finansal bazda bu sorundan fazla etkilenmişe benzemiyor.

AMD Sanal Gerçeklik Platformu Radeon Pro’nun Detaylarını Duyurduİhsan Uygur

Bİlgisayar oyunlarından, FRP' ye envayi çeşit geek işin kıyısında, köşesinde, ortasında bulunan adam.