Japonya 2018’e Kadar Dünyanın En Hızlı Bilgisayarını Yapacak Japonya 2018’e Kadar Dünyanın En Hızlı Bilgisayarını Yapacak
Japonya, teknoloji alanındaki liderliğini canlandırmak için Dünya'nın en hızlı bilgisayarını yapma çalışmalarına başladı. Japonya 2018’e Kadar Dünyanın En Hızlı Bilgisayarını Yapacak

Dünyadaki bütün teknolojiler an itibariyle ‘yeni nesil’ geçişi altında. Otomatik makine ve insan formuna yakın dijital birimlere belli ülkeler karşı çıksa da bazı ülkeler, mesela Japonya, bu teknolojilere odaklanmış durumda.

fragtist-cin

Japonya, bu rekabeti canlandırmak için Dünya’nın en hızlı bilgisayarını yapma çalışmalarına başladı. Reuters’ın raporuna göre hükümet, 130 petaflop hızına erişmek ve Çin’in Sunway TaihuLight bilgisayarını geçmek için projeye 173 milyon dolar harcayacak.

Japonya ise an itibariyle çok iyi durumda sayılmaz. Yaşlanan iş gücü ve yavaş büyüyen ekonomi ile geleceğinin çok da garanti altında olduğu söylenemez. Ülke tarih boyu dünya teknolojisinin merkezi halinde kabul edildi. Bu doğru. Ancak Güney Kore ve Çin’in de tüketiciye yönelik üretime başlaması ile ülkenin teknoloji tahtı sallantıya girdi. Japonya’nın süper bilgisayar alanındaki en son krallığı ise 2011’deki Fujitsu’nun dünya sıralamalarında 10.5 petaflop’la birinci sıraya oturan K Computer’ı kadar eski.

Ülke, çeşitli şirketlerden makine yapımı onuruna teklif vermesini istedi. Kazananın, 8 Aralık’ta duyurulması ve anonim kaynaklara göre 2018’de üretimin bitmiş olması bekleniliyor. Makine aktif olduğunda hükümet Google ve Microsoft servislerini kullanan firmalara sistemi kiralayıp, tahtını geri kazanmayı planlıyor. Başarılı olup olmayacağını ise ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Japonya’da Star Wars Temalı Telefon Üretimi Başladı