Kategoriler

Jean-Louis Gasse: “Apple, ARM İşlemcilere Geçiyor.”

Apple’ın eski yöneticilerinden Jean-Louis Gasse, uzun zamandır arada bir alevlenen bir soruyu yeniden alevlendirecek açıklamalarda bulundu. Gasse’ye göre Apple, ARM işlemcilere geçiyor.

Apple’ın, Mac’lerde Intel işlemcileri tümden terk edip ARM tabanlı işlemcilere geçeceği muhabbeti, Gasse’ye göre yakın bir zamanda gerçekleşecek. Eski yöneticiye göre Apple, en geç 2016’da Intel işlemcilerden vazgeçecek ve Mac’lerde ARM işlemciler kullanmaya başlayacak.

Peki bu firmaya ve ürünlerine ne gibi artılar sağlayacak? Akla ilk olarak güç tüketimi ve ısınma geliyor, doğru. Özellikle Macbook’larda ARM işlemcilerin kullanılması gereçekten fark yaratabilir (ki iMac ve özellikle de Mac Pro, Intel ‘le devam edebilir de). Ancak bunun sağlayacağı bir diğer artı da, Mac’lerle iOS’li cihazların birbirlerine her zamankinden daha da yakınlaşacakları. Ucuz maliyeti de unutmamak gerekiyor.

Tabi bu şimdilik yalnızca bir söylenti; dereyi görmeden paçaları sıvamamak gerek. Son olarak bu durumun, gerçekleştiği anda uzun vadede Apple’a maddi açıdan kazanç sağlayacağını da ekleyelim.

Bekleyelim ve görelim.

*Apple, Intel işlemci kullanmaya 2005 senesinde başlamıştı.

Görüntülenmeler:
6
İlgili etiketler:
· · · · · · · · · ·
İlgili Kategoriler
Haber · İşlemci