Kadınlar Da Video Oyunu Oynar Kadınlar Da Video Oyunu Oynar
Video oyunları sadece erkeklerin ilgi alanına girmiyor, kadınlar da en az erkekler kadar meraklı. ESA’nın bu konudaki raporuna bakıyoruz. ABD kökenli Entertainment Software Association’ın... Kadınlar Da Video Oyunu Oynar

Video oyunları sadece erkeklerin ilgi alanına girmiyor, kadınlar da en az erkekler kadar meraklı. ESA’nın bu konudaki raporuna bakıyoruz.

ABD kökenli Entertainment Software Association’ın 2014 yılı için yayımlanmış “Computer and Video Game Industry” raporunda kadın oyuncularla ilgili önemli bir bilgi bulunuyor. ABD video oyun pazarı üzerine hazırlanmış bu raporda, 2014 yılında kadın oyuncuların toplamdaki oranı %48 gibi rekor bir rakama ulaşmış durumda.

Erkek egemen gibi görülen bir alanda, kadın oyuncuların bu kadar yaygın olması çok sevindirici tabii. Raporda verilen bilgiye göre sekiz sene önce erkek oyuncuların oranı %60’ın üzerindeydi. Şimdi neredeyse her erkek video oyun meraklısına karşılık bir kadın oyuncu düşüyor. Ayrıca 50 yaş üzerindeki kadın oyuncuların oranı da üçte bir kadar artmış.

Kadınlar Da Video Oyunu Oynar

Bu dönüşümün sebebi olarak genelgeçer oyuncu kitlesinin konsollardan ve PC ortamından, mobil cihazlardaki oyunlara kayması olarak gösteriliyor. Candy Crush, Angry Birds ve Flappy Bird gibi kolay oynanan ve oyuncuyu hem zorlamayan hem de eğlendiren “casual” oyunların yükselişi, beraberinde geniş bir kadın oyuncu kitlesini de getirdi. Fakat “hardcore” denilen büyük konsol oyunlarındaki oyuncu kitlesinin büyük kısmı hala erkeklerden oluşuyor.

Araştırma kuruluşu Euromonitor’un bir raporuna göre ana konsollar dışındaki dijital oyunculuk, şu anda küresel oyun pazarının %27’sini oluşturuyor. Şu anda dünyadaki en büyük mobil oyun pazarı 1.1 milyar Dolar kapasitesi ile Japonya. Ama ABD hızla arkasından geliyor ve birkaç yıl içinde Japonya’yı geçeceği tahmin ediliyor. Kadın oyuncuların bu dönüşümde büyük bir payı bulunuyor.

Entertainment Software Association’ın raporuna buraya tıklayarak gidebilirsiniz. Euromonitor’un raporunu okumak içinse buraya tıklayınız.

Bu arada kadın karakterler video oyunlarının kendisinde de çok kuvvetli olabiliyorlar. İşte bu linkteki “Revolution 60” oyununda, size güçlü kadın karakterlere güzel bir örnek veriyoruz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.