KONU DIŞI: 2014 Yılının En Önemli Kelimesi “Vape” Oldu KONU DIŞI: 2014 Yılının En Önemli Kelimesi “Vape” Oldu
Donanım ya da oyunla pek bir alakası olmasa da (gerçi seçilen kelimeler hep bizden), oldukça ilginç bir haberle karşınızdayız arkadaşlar. Her sene yaptığı gibi... KONU DIŞI: 2014 Yılının En Önemli Kelimesi “Vape” Oldu

Donanım ya da oyunla pek bir alakası olmasa da (gerçi seçilen kelimeler hep bizden), oldukça ilginç bir haberle karşınızdayız arkadaşlar. Her sene yaptığı gibi Oxford Sözlük, bu sene de yılın en önemli kelimesini belirledi. Biz, geçen sene olduğu gibi yine “selfie” seçilir diyorduk; ancak 2014 yılının kazananı “vape” oldu. Peki “vape” ne demek?

Öncelikle seçimin ayrıntılarına girelim. Toplamda 150 milyon İngilizce kelime, kullanım ve coğrafi bölgelere göre incelenmiş. Oxford Sözlük ekibi ve çeşitli sözlükbilimciler, daha sonra finalistleri belirlemişler. “Vape”in yanı sıra, finalistler arasında “bae” (bir sevgilinin diğerine duyduğu sevgi gibi bir anlamı var), “budtender” (kenevir dükkânında hizmet veren kişi), “indyref” (İskoçya’nın bağımsızlık referandumunun ingilizce bileşimi/kısaltması), “normcore” (düz, modası geçmiş kıyafetlerin modaya tepki olarak giyilmesi trendi) ve “slacktivism” (politik ya da sosyal bir olay hakkında internet üzerinden yapılan gayrıresmi hareketler) kelimeleri de mevcut.

Peki “vape” ne anlama geliyor? Şu anlama geliyor: Bir elektronik sigara ya da benzeri bir cihazdan buhar çekmek ya da üflemek eylemi. Temeli 1980’lere kadar dayanan kelime, 2 yıl öncesine oranla 30 kat; 2013’e göreyse 2 kat daha fazla kullanılıyormuş bu aralar. Bu da, elektronik sigaraların gün geçtikçe yaygınlaşmasının bir sonucu elbette.

Bu seçimde, kültürel yönelimlerin ve gelişmelerin çok katkısı var. Yukarıda da belirttiğim gibi, geçen sene “selfie” birinci oldu örneğin. 2012’de “GIF”, 2009’da “unfriend”, 2005’te de “podcast” seçilmiş mesela.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.