Beklenen Oldu! RTÜK Artık Netflix’i Denetleyecek! Beklenen Oldu! RTÜK Artık Netflix’i Denetleyecek!
Bir süredir kulislerde konuşulan ve dijital yayıncılığı önemli oranda etkileyecek olan yasa, Resmi Gazete'de yayınlandı. Beklenen Oldu! RTÜK Artık Netflix’i Denetleyecek!

Bir süredir kulislerde konuşulan ve dijital yayıncılığı önemli oranda etkileyecek olan yasa, Resmi Gazete’de yayınlandı. Bu yasaya göre Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), İnternet üzerindeki yayınları denetleyecek ve bu yayınları yapan platformlar, RTÜK‘ten lisans satın almak zorunda kalacak.

Böylece Netflix, BeIN CONNECT, puhutv ve BluTV gibi dijital platformlar RTÜK’ün kontrolüne resmen girmiş oldu.

YouTube şimdilik kapsam dışı

Bu haberin üzerine hepimizin ilk aklına gelen bir diğer dijital yayın platformu olan YouTube ve Twitch‘in akıbeti ise büyük merak konusuydu. Yayınlanan yasanın içeriğinde bu platformlar şu an için yönetmelik kapsamında bulunmuyor. Her ne kadar maddelerin bazıları ucu açık şekilde hazırlanmışsa da YouTube ve Twitch gibi platformların takibi oldukça zor olacağından en azından şimdilik kapsam dışı olduklarını söyleyebiliriz. 

Yayın lisansı için 100 bin lira

Yasanın içerisinde en çok dikkat çeken diğer bir madde ise yayın hakkı için lisans satın alma zorunluluğun getirilmiş olması. Buna göre, söz konusu yayın platformlarının artık yayın yapabilmek için RTÜK’e yasada açıkça belirtilen lisans ücretlerini ödemek zorunda. Bu ücretler ise yayın platformunun amacına göre değişiklik gösteriyor. Örneğin, İnternet aracılı ile yayın yapan radyolar için ücret, 10 Bin TL iken, Netflix gibi İnternet-İBYH (İsteğe Bağlı Yayın Hizmeti) ve İnternet TV kategorisine giren platformların ödemesi gereken bedel, 100 Bin TL olarak belirlenmiş durumda.

RTÜK artık dilerse dijital platformun tamamına, belirli bir içeriğe veya içeriğin kısımlarına müdahale edebilecek, engelleyebilecek veya tamamen yayından kaldırabilecek.

Netflix’in The Witcher Dizisinden İlk Fragman Geldi!Berat Berkan Topal

Midtown Madness ve Red Alert 2 ile başlayan bilgisayar macerasına heyecanından hiç bir şey kaybetmeden devam eden bir "teknoloji gurmesi".