Kategoriler

Karanlıktan Korkmam Diyenleri Sınayan Film – Lights Out

Karanlıktan korkmam diyorsanız bir daha düşünün. James Wan’den (The Conjuring) yeni bir korku hikayesi: Lights Out. Merak edenleri blog yazımıza alalım.

Karanlık, birçok korku filminin ana konusu haline gelmiş sıradan bir olgudur. İçinde barındığını düşündüğümüz, hayal gücümüzle eşdeğer güçlenen yaratıklar, tıpkı beyniniz gibi filmlerin de asıl senaryosunu bir araya getirir. İnsanoğlu bilmediği şeylerden korkar ve doğal olarak onu keşfetme arzusunu kimi zaman yenemez. Karanlık ve ucu görünmez bir koridorun ucundaki çıtırdı, bazılarımızı kendisine çekerken, bazılarımız hazırlıksız hareket etmeyenlerdeniz. Sevgili David F. Sandberg de bu olguyu güzelce işlemiş ve Lights Out isimli yapımın hayat bulmasını sağlamış. Filmin dikkat çekici en önemli isimlerinden biri de James Wan. Kendisini bu filmin yapımcısı ve aynı zamanda Annabelle, The Conjuring, SAW, The Conjuring 2, Insidious: Chapter 4 gibi filmlerin tanınan ismi.

Lights Out, ülkemizde Işıklar Sönünce ismiyle 22 Temmuz tarihinde vizyona girecek. Film, David F. Sandberg’in 2013 yılındaki aynı isimli kısa filminden uyarlanarak hayat bulmuş. Filmin konusu bizleri Rebecca isimli güzel ve genç bir kızla tanıştırıyor. Çok küçükken korkunç bir tramvayı atlatamayan Rebecca, dayanamayıp evinden ve ailesinden ayrılmıştır. Büyürken, ışıklar söndüğünde neyin gerçek olduğundan neyin olmadığından asla emin olamayan Rebecca şimdi erkek kardeşi Martin için de endişelenmeye başlar. Bir zamanlar Rebecca’nın akıl sağlığını sınayan ve güvenliğini tehdit eden aynı açıklanamayan ve korku verici olaylar yaşanmaktadır. Anneleri Sophie’ye gizemli bir şekilde bağlı ürkütücü bir varlık yeniden ortaya çıkmıştır. Ama bu kez, Rebecca gerçeği aydınlatmaya daha yakındır; işin kötü yanı gerçeğe yaklaştıkça, peşlerinde olan varlık onların hayatlarını sona erdirmek için elinden geleni yapacaktır.

Ani korku öğelerinden hoşlanmıyorsanız ve karanlıktan yine “aniden fırlayan yaratık” konsepti ilginizi çekmiyorsa, muhtemelen bu filmi beğenmeyeceksiniz. Açıkçası birçok kısa filmde bile konu haline gelen karanlıkta görünen ve ışıktan korkan yaratık konusu, bir yerden sonra izleyiciyi bayabiliyor. Hele ki son zamanlarda korku filmi konusunda türünü sevenlerin bir türlü doyamadığını düşünürsek, “BÖÖÖHH!” durumları, korkutmak için fazla ucuz bir yol haline geldi. Ancak koltuğunuzda sürekli kilitlenmek istiyorsanız ve mümkün olduğunda konudan sapmayan bir film arıyorsanız, o zaman Lights Out size göre bir film demektir.

Ani ses patlamalarının kimi zaman can sıktığı filmde, karanlıktan korkmuyorsanız “acaba?” sorusunu istemsizce soruyorsunuz. Tabii sevgili David F. Sandberg’in bu film ilk yönetmenlik denemesi olunca, doğal olarak hiçbir şey mükemmel olmuyor. İki kardeşin birbirlerine olan bağını mümkün olduğunca güçlendiren senaristler, aile kavramını gözümüze sokmaktan vazgeçmiyor. Hatta aile kavramı için de “kan bağına ihtiyaç yok” tutumu ayrıca bu filmde işlenmiş. Çocukken bizi ürküten karanlık kavramı, bu filmde gölgelerin ardına gizleniyor ve hatta daha korkutucu hale geliyor. Bir de farklı bir mitolojinin filme işlenmesi, ayrıca konuyu merak ettiriyor.

Film, şimdilik Rotten Tomatoes ve IMDB’den 7’nin üzerinde puan almış. “Kişisel” olarak ikinci kere “belki” izlerim dediğim filmlere bu kadar yüksek puan vermem. Kabul, puan vermek benim haddime değil tabii de Lights Out, aman aman mükemmel bir korku filmi değil. Fikir güzel, konunun altında yatan gizem de güzel, hatta seslendirmeler ve oyunculuklar da başarılı ancak sonu çok belli olan bir film. Eğer aniden ortaya çıkan bir yaratığın, ensenizdeki tüyleri diken diken etmesi korkuysa ve hoşunuza gidiyorsa, o zaman siz bu filme gidin. Belli detaylar elbet hoşunuza gidecektir. İyi seyirler.

Warcraft Filminin Kitapları Şimdi Türkçe!