Megaman 4 Altın Kartuş İçin 4,000 Dolar Megaman 4 Altın Kartuş İçin 4,000 Dolar
23 yıldır oynanmakta olan Rockman / Megaman 4 video oyununu bir sürü kişi bilir ama altından üretilmiş 8 adet kartuşunu biliyor muydunuz? Capcom firmasının... Megaman 4 Altın Kartuş İçin 4,000 Dolar

23 yıldır oynanmakta olan Rockman / Megaman 4 video oyununu bir sürü kişi bilir ama altından üretilmiş 8 adet kartuşunu biliyor muydunuz?

Capcom firmasının ürünü olan Megaman (Japonya’daki orijinal ismi ile Rockman) oyun tarihinin en bilinen ve en çok oynanmış serilerinden biridir. Rockman 4 piyasaya 1991 yılında Japonya’da çıktı ve çok popüler oldu. Fakat Rockman 4’ün tasarımı sırasında hazırlanan özel 8 altın kartuşun hikayesi tüm oyuncular tarafından bilinmez.

Capcom firması Rockman 4’ü tasarlarken bir yarışma açar, bu yarışmada Rockman/Megaman karakterinin oyunun sonunda dövüşeceği 8 boss düşmanın yaratılması istenmektedir. Yarışmaya birer karakter tasarımı ile katılanların arasından 8 kişi seçilir ve onlara hediye olarak altın kaplı birer Rockman 4 oyun kartuşu hediye edilir. Bu başka kopyası olmayan ve çok değerli kartuşların bugün sadece birkaç tanesinin yeri ve sahibi biliniyor.

İlginç ve tuhaf eşyaları inceleyip değer biçen uzmanlardan oluşan bir ekibin yer aldığı bir Japon TV programı, bu altın kartuşlarla ilgili bir program yapmış. Programda kartuşların sahiplerinden olan illüstratör ve manga sanatçısı Yoshitaka Enomoto, küçüklüğündeki 70,000 kişinin katıldığı yarışmayı ve altın Megaman kartuşunu kazanmasını anlatmış. Enomoto’nun tasarımı, oyunda son büyük düşmanlardan olan “Pearlman” (ABD ismi Brightman).

Programda bu kartuşa değer biçilmeye çalışılmış. Rockman 4 için normal bir kartuş fiyatı yaklaşık 7 Dolar. Ama Enomoto’nun sahip olduğu altın versiyon o kadar az bulunan bir şey ki, 4,000 Dolar gibi bir fiyat biçilmiş. Daha önce de bu kartuşlardan birinin, Japonya’daki “Super Potato” isimli video oyun mağazasında yaklaşık 8,000 Dolar’a satıldığı rapor edilmiş ama alıcısı olmamış. Zaten Enomoto da kendi kartuşunu satmayı planlamıyor.

Aşağıdaki Megaman/Rockman oyun videosunda, Capcom’un yarışması sonucunda seçilen ve içlerinde Enomoto’nun tasarladığı Brightman/Pearlman’in de olduğu son boss’ları görebilirsiniz.Burak N. Aydın

Burak N. Aydın iflah olmaz bir anime, manga, bilimkurgu ve oyun meraklısıdır. Yarı uzaylı, yarı Japon olduğundan şüphelenilmektedir. En sevdiği gezegen Trantor, en sevdiği içki “Pan-Galactic Gargle Blaster” ve en sevdiği kedi türü ise Betelgeusian'dır.