Michigan Üniversitesi, Test Amaçlı Şehir Merkezi İnşa Ediyor! Michigan Üniversitesi, Test Amaçlı Şehir Merkezi İnşa Ediyor!
Michigan Üniversitesi, üniversitenin kuzey kampüsünde şoförsüz araçların testi için 130m2‘lik bir şehir inşa ediyor. Yapay şehir merkezini test amaçlı kullanacaklar arasında otomotiv endüstrisinin liderleri... Michigan Üniversitesi, Test Amaçlı Şehir Merkezi İnşa Ediyor!

Michigan Üniversitesi, üniversitenin kuzey kampüsünde şoförsüz araçların testi için 130m2‘lik bir şehir inşa ediyor. Yapay şehir merkezini test amaçlı kullanacaklar arasında otomotiv endüstrisinin liderleri ve üniversite araştırmacıları mevcut.

Biliyorsunuz, özellikle Google‘ın üzerine eğilmesiyle birlikte bu şoförsüz araç muhabbeti iyice su yüzüne çıkmaya başladı son zamanlarda; peki ya BMW‘nin slalom ve drift yapabilen ConnectedDrive‘lı M235i‘sine ne demeli? Bu ve bu tür araçları gördükçe, sürücüsüz araçların gümbür gümbür geldiğini söyleyebiliriz sanıyorum.

Biz görüyoruz da, Michigan Üniversitesi görmüyor mu peki? Görülen o ki, onlar da bu potansiyelin farkındalar ve –ilk olarak– bu tür araçların özgürce ve tehlikesizce test edilmeleri için gerçek bir şehir merkezi simülasyonu yaratıyorlar. Michigan Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yapan Edwin Olson, konu hakkında şöyle diyor: “Bu şehrin inşasında bizim asıl görevimiz, şehri “yazmak”. Bundan kastım da trafik ışıklarını ayarlamak, ya da yanlış zamanda yola atlayan yayalar yaratmak gibi şeyler.

Dört şeritli bir yol haricinde yol tabelaları, yolu kapatan dubalar, yolu kesen tren yolu gibi fiziki engel ve şoförsüz araçlar için –başarıyla– aşılması gereken görevlerin haricinde şehir, mekanik yayaların haricinde mekanik bisikletlilere de ev sahipliği yapacak. Tesisin şu anki öncelikli amacı, 2021‘e kadar Ann Arbor şehir merkezinde birbirleriyle haberleşebilen ve şoförsüz olarak yol alabilen araçların kullanılabilir hâle getirilmesi.

Kısacası, şoförsüz araçları geliyor (tüm haberin özeti bu işte).Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.