Microsoft’tan Nepal’e Büyük Destek Microsoft’tan Nepal’e Büyük Destek
Geçtiğimiz günlerde Nepal’i vuran deprem, pek çok can almıştı. Bu binlerce canın arasında Google’dan Dan Fredinburg da vardı hatta hatırlayacak olursanız. Ülke, şu anda yaralarını... Microsoft’tan Nepal’e Büyük Destek

Geçtiğimiz günlerde Nepal’i vuran deprem, pek çok can almıştı. Bu binlerce canın arasında Google’dan Dan Fredinburg da vardı hatta hatırlayacak olursanız. Ülke, şu anda yaralarını sarma çabasında; bu çabada, gelen yardımlar da oldukça önemli.

Yakından tanıdığımız pek çok dev teknoloji şirketi, Nepal’e yardım eli uzatmış durumda. Bu şirketlerin arasına, son olarak Microsoft da dâhil oldu. Firma, ülkeye gönderdiği 1 milyon dolarlık yardımın yanı sıra, ülke dahilindeki (ve Nepal’e/Nepal’den yapılan uluslararası) Skype görüşmelerini de bedava hâle getirdi. Atılan bir diğer adım da, firma çalışanlarının çeşitli bağışlar yapması konusunda teşvik edildiği firma içi programın Nepal için seferber edilmesi oldu.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Nepal’e yardım eli uzatan tek tanıdık firma Microsoft değil. T-Mobile ve Sprint, ilk günden Nepal’deki görüşmeleri bedava hâle getirirken Google, interaktif kişi bulma veritabanını Nepal için aktive etti. Facebook da, Nepal’deki kullanıcıların iyi olduklarını gösterebilecekleri “Safety Check” özelliğini kullanıma açışıyla dikkat çekti.

Başkent Katmandu’da da yoğun hasara neden olan 7.8 büyüklüğündeki depremin neden olduğu yıkım, yapılan açıklamalara göre tam anlamıyla bilinmiyor. Bu bilinmezliğin en büyük nedeni, özellikle de kırsal kesimlerle iletişimin kopuk olması. Microsoft, yaptığı açıklamaya göre bu konuda da hükümet yetkilileri ve gelişmekte olan bölgelere IT hizmeti götüren NetHope’la birlikte çalışarak maddi ve teknik konularda yardımcı oluyor.

Aşağıda, deprem esnasında bir havuzun taşan suyu görülüyor. Merak ediyorum da, bizde böyle bir şey olsa kimler yardım eder? Ya da o edilen yardımlar yerlerine ulaşır mı…Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.