Netflix, YouTube Gibi Servislere RTÜK Denetimi Geliyor Netflix, YouTube Gibi Servislere RTÜK Denetimi Geliyor
Radyo Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) dijital yayınları denetleme yetkisini veren yasa tasarısı Meclis'e sunuldu. Netflix, YouTube Gibi Servislere RTÜK Denetimi Geliyor

Radyo Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) dijital yayınları denetleme yetkisini veren yasa tasarısı Meclis’e sunuldu.

Tartışmalı tasarı Meclis’e getirilen yeni torba yasanın içinde bulunuyor. Yasa kapsamına göre lisanslı yayın kuruluşları internet üzerinden yayın yapmak istediklerinde RTÜK’ten ayrıca bir lisans almak zorunda kalacak. Ayrıca lisans almayan veya aldığı lisansı iptal olan platformlar erişim engeli gibi cezalarla karşı karşıya kalacak.

RTÜK üyesi İlhan Taşçı konuya ilişkin şunları söyledi: “Sansür uygulaması getirilmek istenmektedir. İnternet üzerinden iletim denildiği an YouTube başta olmak üzere tüm sosyal medya ve iletişim mecralarını kapsar nitelikte sansür, erişimi engelleme sonucu yaratacak bir yaklaşımdır bu. Düzenlemenin bu haliyle yasalaşması Anayasada tanımlanmış iletişim, haberleşme özgürlüğüne de darbe vurur.”

Bu karara gerekçe olarak internet yayınlarının denetlenememesi ve gelirlerden vergi alınamaması gösteriliyor. Eğer bu yasa yürürlüğe girerse Netflix, YouTube, BluTV, Spotify gibi internet üzerinden yayın yapan kanalların kontrolü RTÜK’te olabilir.

GİST 2018’de neler oldu? Tüm fuarın özeti.