NVIDIA Shield Tablet Tanıtıldı NVIDIA Shield Tablet Tanıtıldı
Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız NVIDIA Shield Tablet, en sonunda resmi olarak NVIDIA tarafından tanıtıldı. 8”lik tablet, NVIDIA Tegra K1 SoC’a sahip. Dört çekirdekli ve... NVIDIA Shield Tablet Tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde haberini yaptığımız NVIDIA Shield Tablet, en sonunda resmi olarak NVIDIA tarafından tanıtıldı.

8”lik tablet, NVIDIA Tegra K1 SoC’a sahip. Dört çekirdekli ve ARM tabanlı bu işlemci, 192 adet CUDA çekirdeğine ev sahipliği yapıyor. 2,3GHz maksimum saat hızına sahip olan K1’in, OpenGL ES 3.1, AEP, OpenGL 4.4, DirectX 12, Tessellation, CUDA 6.0 desteği de mevcut. NVIDIA’nın iddiası da, işlemcinin maksimum 2W güç tükettiği yönünde.

Tabletin bir güzelliği, aktif soğutmaya sahip olmaması. NVIDIA, tableti olması gerekenden biraz daha kalınlaştırmayı göze alıp soğutma plakaları kullanmış. Bunca güçlü bir tabletin aktif fana sahip olmaması güzel; hele ki ilk Shield soğumak için fana ihtiyaç duyarken (evet, kalınlık biraz göze batıyor kuşkusuz).

8”lik tablet, 1900 x 1200 piksel görüntü sunan bir IPS panele sahip. Yeni geliştirilen Shield Hub ile tüm oyunlara tek bir yerden ulaşmak mümkün. Kardeşi gibi NVIDIA GameStream özelliğiyle gelen Shield Tablet, NVIDIA GRID desteğine de sahip (yani uzaktan akış). Yeni tabletin bir güzelliği de, direkt olarak Twitch yayınına izin vermesi.

fragtist-shield-tablet-controller

WI-FI DIRECT CONTROLLER
Tabletin oyun kolu ayrı satılıyor ve 59$’lık fiyat etiketine sahip. Bu kolun özelliği, tablete Bluetooth’la değil; Wi-Fi ile bağlanıyor olması. NVIDIA’ya göre bu, gecikme oranını 2 kat azaltan bir etmen. Oyun koluna kulaklık bağlanabildiğini, Shield Tablet’in 4’e kadar Shield Controller desteklediğini ve dileyen kullanıcıların Bluetooth oyun kolu kullanabildiğini de belirtelim. Tabi tüm bu saydıklarımdan en iyi randıman almak için cihazı, HDMI üzerinden televizyonunuza bağlayarak “Konsol Modu”na almanız en iyisi olacaktır (ya da 39$’lık Shield Cover’ı alıp cihazı dikey konumda karşınıza oturtacaksınız).

NVIDIA’ya göre tabletin pili, tam şarjdayken 10 saatlik video izlememize; 6 saatlik de oyun oynamamıza izin veriyor. Tabletin diğer özellikleri arasında iki adet 5MP kamera (arkalı önlü), dâhili stylus, SD kart yuvası ve 30FPS’de 4K çözünürlük çıkış desteği bulunuyor.

FİYAT/BULUNABİLİRLİK
29 Temmuz’da ABD ve Kanada’da piyasaya çıkacak olan Shield Tablet’in 16GB’lık versiyonu 299$’dan; 32GB’lık LTE versiyonu ise 399$’dan satışa sunulacak. Tablet, Ağustos’un ortalarından itibaren Avrupa’da; güz döneminde ise diğer bölgelerde satışa sunulacak.

Buralara uğrayacağını pek sanmıyoruz (hele ilki gelsin de önce bir), ama gelirse inceleriz. Hatta incelemez de yanında yatarız. Beklemedeyiz.

fragtist-shield-tablet-coverYiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.