Kategoriler

Overwatch Kapalı Beta İncelemesi

Blizzard’ın dillerden düşmeyen FPS oyunu Overwatch’un kapalı betasını sizler için inceledik.

Blizzard‘ın bugüne kadar piyasaya çıkardığı oyunların her biri, birçoğumuz için çok özeldi. Hala da öyle. Diablo III’ün ilk çıkışını saymazsak birçoğumuzun gözünde Blizzard, en iyi oyun firmalarından biri. Hatta bazılarımız için bir numara. Peki Overwatch gibi çok farklı bir dünyaya adım atan Blizzard, bu sefer çizgisini aşmayı başarabilecek mi? Yoksa elimizde sadece Team Fortress benzeri, kopyala yapıştırdan ibaret basit bir oyun mu var?

27 Ekim tarihi itibariyle Battle.net hesaplarımızı saatlerce kurcaladığımız ve bazılarımızın şans eseri kapalı betasına kavuştuğu Overwatch, aslında takım savaşlarına odaklanan bir shooter oyunu. FPS bakış açısıyla karşı takımı yok etmeye veya onların bölgesini ele geçirmeye çalışıyoruz. Bir yandan da takım arkadaşlarımızı savunuyoruz. Oyun bizleri, kapalı beta sürecindeyken mükemmel olmayan ancak etkileyici çevre tasarımı ve tabii ki birbirinden eğlenceli tam 18 karakteriyle karşılıyor.

Karakterlerimiz 4 ana kategoride sıralanıyor. Bunlar: defense, offense, support ve tank.

Defense karakterleri: Widowmaker, Junkrat, Hanzo, Bastion, Torbjörn
Offense karakterleri: Tracer, Soldier 76, McCree, Reaper, Pharah
Support karakterleri: Lúcio, Mercy, Zenyatta, Symmetra
Tank karakterleri: Reinhardt, Roadhog, Winston, Zarya

Oyunda şimdilik iki farklı görev haritası mevcut: Payload ve Point Capture. Bu iki haritada ise toplamda 7 farklı mekanı ziyaret ediyoruz. Payload görev haritasında King’s Row, Numbani, Watchpoint: Gibraltar ve Dorado’yı ziyaret ederken, Point Caprure’da ise Hanamura, Temple of Anubis ve Volskaya’ya doğru yolculuğa çıkıyoruz. Ayrıca dilersek kendi özel oyunumuzu yaratabiliyoruz.

Fragtist Overwatch

Overwatch’un kapalı betasındaki mantık, saldırı ve savunma dışına çıkmıyor. Yani ya saldıran taraf oluyoruz ya da savunan taraf. Payload haritalarındaki olay, belli bir sürede bir aracı belli bir noktadan başka bir noktaya kadar götürmek veya götürmeye çalışan takımı engellemek. Point Capture’da ise görevimiz, rakibin koruduğu bölgeleri sırayla ele geçirmek veya kendi bölgelerimizi bize verilen süre içerisinde aynı şekilde sırayla korumak. Her iki haritada da oyun bize gitmemiz gereken yolu gösteriyor, yine de benden size tavsiye; oyuna girmeden en azından eğitim kısmına bir göz atın.

Oyunun en büyük farkı, karakterlerin kendine özgü yeteneklerinin olması. Overwatch’a en yakın olan Team Fortress’a baktığımız zaman farklı sınıflar görüyoruz ancak bu sınıfların silahları tamamen aynı. Overwatch’ta ise sınıflar, MOBA oyunlarda olduğu gibi kendilerine özgü olacak şekilde karakterlere ayrılıyor, bu da farklı yeteneklerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yani bir defansif karakter ile diğeri aynı değil. Her bir sınıfı kendi içerisinde farklı oynanış ve farklı taktiklere yönlendiriyor. Haliyle oyunu da benzerlerinden ayıran en büyük özellik bu oluyor. Farkındaysanız, oyunda offense yani daha saldırıya odaklı karakterlerin yanında, bir de defense yani savunma konusunda daha iyi olan karakterler mevcut. Tank ve support’un olayı ise takım arkadaşlarınızı tehlikelerden korumaktan ibaret. Ancak her tank veya support, görüldüğü kadar dayanıklı olmuyor. Aynı durum diğer roldeki karakterler için de geçerli. Başarının sırrı, saldırı veya savunma tarafındayken, doğru karakterle doğru yerden saldırmak veya savunmaktan geçiyor.

Widowmaker gibi uzaktan düşmanlarına saldırabilen bir karakterin, haritanın neresinde saklanabileceğini tahmin edip, Pharah ile o saklanma noktasını füze yağmuruna tutabiliriz. Aynı şekilde kalkan gücü oldukça kuvvetli olan Reinhardt’ın charge yeteneğinden zamanında kaçamazsak, duvarda modern sanat oluşturma ihtimalimiz de var. Gördüğünüz gibi her karakter, farklı haritalarda, farklı görevleri üstelenebiliyor ve her birinin de yetenekleri farklı.

1 2

Görüntülenmeler:
13
İlgili Kategoriler
Haber · Ön İnceleme · Oyun Haberleri