Kategoriler

Disco Elysium İçin Türkçe Dil Desteği Bu Ay Geliyor

Disco Elysium Türkçe

ZA/UM tarafından geliştirilen Disco Elysium oyununun Türkçe dil desteği paketi için çıkış tarihi duyuruldu.

Lockpick, Disco Elysium Türkçe dil desteğinin 24 Ekim 2022 tarihinde çıkacağını resmi sitesinden ve sosyal medyadan açıkladı. Lockpick‘ten yapılan açıklamada; ZA/UM‘un da isteği ve desteğiyle gerçekleştirilen projenin 9 aylık bir yerelleştirme süresi ile tamamlandığı ifade edildi.

Disco Elysium için çıkarılan Türkçe dil desteği paketi için yapılan duyurunun tamamı şöyle:

“İşte beklediğiniz yazı! İnanın biz de bu yazıyı paylaşabileceğimiz günün bir an önce gelmesini en az sizin kadar istiyorduk. Evet, artık duyurabiliriz: 24 Ekim’de Disco Elysium’u Türkçe oynayabileceksiniz! ZA/UM’un da isteği ve desteğiyle, bu projenin kesinleştiği andan itibaren detaylı güncellemeler yayınladık. Bu yerelleştirme günlüklerini çeviriler henüz %0 aşamasındayken yazmaya başladık ve böyle bir projenin nasıl ilerlediğinin içyüzünü hem ilgili oyunseverlerle hem de bu sektörde çalışmak isteyen takipçilerimizle paylaşmak istedik.

Bu aylık güncellemeler, Türkçe oyun yerelleştirme sektöründe çalışan bir firma tarafından hiç yapılmamış bir şeydi. Aldığımız onca güzel ve destekleyici mesaj da bu güncellemelere harcanan emeğin değerini bizim için pekiştirdi. Umarız bu yazılar bir arşiv niteliği de taşır ve sektöre ilgi duyan arkadaşlarımız için gelecekte de bilgilendirici olur.

Temmuz güncellemesinde kontrol okumalarına geçtiğimizi bildirmiştik. Eylül başında da okumaları bitirip bir yerelleştirme projesinin son aşaması olan LQA sürecine girdik. Bu aşamada Türkçe dilinin ve çevirilerimizin oyuna yerleştirilmesiyle ortaya çıkabilen sorunları ZA/UM’la beraber tespit edip düzelttik. Örneğin Türkçe dilinin özel yapısının beklenmedik bir şekilde oyundaki bazı kodlamalarla ve hatta mekaniklerle uyumsuzluk gösterdiğini ve ZA/UM’la birlikte bu gibi sorunları çözdüğümüzü söyleyebiliriz. Ancak bu teknik süreçle ilgili paylaşabileceğimiz ilgi çekici detaylar fazla olmadığı için bu dönemde uzun bir güncelleme daha yayınlamadık.

Bu LQA sürecinin titizlikle yapılmasının çok önemli olduğunu tekrar vurgulayalım; bu süreçte yakaladığımız ve düzelttiğimiz her bir teknik problem, sizin o sıkıntılarla hiç karşılaşmadan geçirebileceğiniz eğlenceli saatler anlamına geliyor.

Proje başlangıcında kendimiz için koyduğumuz hedef zaten projeyi Eylül-Ekim aylarında bitirmekti. Ancak özellikle LQA ve son test aşamalarında çıkabilecek, Türkçe diline özel teknik zorlukları da göz önünde bulundurarak kesin bir çıkış tarihi belirlememiştik. Kimsede yanlış bir beklenti yaratmamak için ZA/UM ile aldığımız ortak karar hiçbir güncellemede bir tarih duyurmamamızdı.

Bir Milyon Kelime Kaç Kitap Eder?

Belirtmek isteriz ki 9 aylık bir yerelleştirme süresi, Disco Elysium gibi 1,2 milyon kelimelik bir oyun için normal bir süreç. Örneğin, yakın zamanda sektörümüzden bir şirketin yayınladığı bu bilgilendirici blog yazısında, yine bir rol yapma oyunu olan 1,7 milyon kelimelik Pathfinder: Wrath Of The Righteous oyununun İspanyolca yerelleştirme sürecinin 15 ay sürdüğünü okuyabilirsiniz.

Bir milyon kelime herkes için bir şey ifade etmiyor olabilir tabii. Gözünüzde canlandırabilmeniz için tüm Harry Potter kitaplarının toplamından daha uzun bir metin, ya da Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ve Hobbit’in toplamının iki katından fazla uzunlukta bir metin hayal edebilirsiniz.

Metinlerin uzunluğu bir yana, Disco Elysium’un sıradan bir oyun olmadığını birçoğunuz zaten biliyorsunuz. Oyunun metinlerindeki derinlik, göndermelerin bolluğu, gizli bağlantılar ve daha nice edebi incelik, uzun düşünme ve tartışma seanslarını gerektirdi.

Hepsi birbirinden değerli 20 kişilik Disco Elysium ekibimiz 9 aydır canla başla bu proje üzerinde çalışıyor. Bu, yılın büyük kısmında birçok ekip üyemizin ana odağının Disco Elysium olduğu anlamına geliyor. Böylesine yoğun bir emek gösterilen bir projeyle kurduğumuz duygusal bağı da tahmin edebilirsiniz. Şunu da atlamayalım, Locpick ekibinin tamamı çok daha fazla kişiden oluşuyor. Locpick ekibinin kalanı da bir yandan birçok farklı proje üzerinde çalışıyordu ve onlar sayesinde diğer projelerimiz hiçbir şekilde Disco Elysium’un yerelleştirme sürecini aksatmadı.

Sonuç olarak ZA/UM’la beraber belirlediğimiz takvimimize uyabildiğimiz ve tüm teslimlerimizi vaktinde gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Daha da önemlisi bu süreçte kaliteden ödün vermemize sebep olacak hiçbir aksaklık yaşamadığımıza çok seviniyoruz.”

Hatırlayacağınız gibi Disco Elysium‘u geliştiren ZA/UM, evreni ve ana hikayeyi yaratan Robert Kurvitz ile görselleri yaratan Aleksander Rostov ve ana yazarlardan Helen Hindpere‘yi işten çıkarmıştı. ZA/UM‘un bu hamlesi oyuncuları üzerken, firmanın yeni oyununu almayacaklarını belirterek tepki göstermişti.

En İyi 100 PC Oyunu Belli Oldu

Görüntülenmeler:
69
İlgili Kategoriler
Haber · Oyun Haberleri