Kategoriler

Fallout 4: Automatron İncelemesi

Gizemli bir makinist ve onun Commonwealth’i tehdit eden robotları… Fallout 4: Automatron, bizi ilginç bir hikayeye davet ediyor. Detaylar incelememizde.

Fallout 4‘ü çok uzun süredir bekleyen oyuncuların bir kısmı, kavuştuktan kısa bir süre sonra hemen hemen aynı şeyi düşündüler: “rol yapması nerede bunun?” Günümüzdeki birçok rol yapma oyunlarının derdi de aynı değil mi zaten? Tam olarak RYO konusunu bünyesine alamayan ve gerçekçilikten uzak, mantık hatası barındıran zibilyon tane oyun var. Neyse ki Fallout 4 tam bir fiyasko değildi. Hatta inceleme puan ortalamasının 80’in üzerinde olması, onu unutulmazların yanı başına koymayı başardı. Oyunun tek ihtiyacı olan şey, seçimlerimizin ortalığı biraz daha karıştırması gerektiğiydi. Kısmen de olsa bu isteğimizi yerine getirmeye çalışan Bethesda Game Studios, bu sefer bizi robotların saldırısıyla başbaşa bırakıyor. Karşınızda Fallout 4: Automatron!

Fragtist Fallout 4 Automatron (2)

Öncelikle Fallout 4: Automatron DLC’sini oynamak için en az 15. seviyede ve tabii ki Fallout 4 sahibi olmanız gerekmekte. Hikayemiz ise gizemli Makinist’in robotlarının Commonwealth’i tehdit etmesiyle başlıyor. Robobrain’lerin de dahil olduğu bir grup robot, insanları öldürmekte ve bunu da kurtuluş amacıyla yaptıklarını düşünmektedir. Durum böyle olunca, hikayenin asıl kahramanı olan “biz” araya gireriz. Amacımız, (seçim sizin tabii ki) Makinist’i bulmak ve onun robotlarını da durdurmaktır.

Automatron, an itibariyle 34.80 TL, peki bu fiyata DLC size neler vaad ediyor? Öncelikle Fallout 4: Automatron, fazla kısa bir DLC. Toplamda 3 – 4 saat arasında bitiyor. Merak etmeyin, tek bir sonda tıkılı kalmıyorsunuz, farklı sonlarla bitirebilirsiniz. Daha yazının başından böyle bir eksiyi yazmak, muhtemelen pek doğru bir davranış olmadı ama gerçekler acıdır. DLC’nin kısa olması, içeriğin kötü olduğu anlamına gelmiyor. Zira Automatron, bize robot yaratmayı ve onları kontrol etmeyi öğretiyor. Bunların yanında korumaya çalıştığımız çiftliklerin gardiyanları olabiliyorlar. Hatta çok güçlü bir robot yaratıp, tam bir ölüm makinasına dönüşebiliyoruz. Genelde muhabbetleri de pek tatlı. Bazılarının insanları öldürmek gibi amaçları olmasa, iyi birer yol arkadaşı olabiliyorlar.

Fragtist Fallout 4 Automatron (3)

DLC’nin başında Ada isimli bir yol arkadaşı ile tanışıyoruz. Makinist’e ulaşmamızda büyük yardımı dokunan kibar robotumuz Ada’yı, farklı robotların parçalarını aldıkça değiştirebiliyor ve daha da güçlendirebiliyoruz. Ada’nın parçalarının değişmesi, onun kişiliğine hiçbir şekilde yansımıyor. Bizimle kibarca konuşup, “aferin sana, akıllıymışsın” diye iltifatlar yağdırıyor (Robot kişiliği falan, sen hayırdır? dediğinizi duyar gibiyim). Ada’nın aksine bir de huysuz teyze modeli olan Jezebel, DLC’nin ana görevinde önemli bir rol oynuyor. Onun detayına spoiler olmaması adına girmiyorum.

Fragtist Fallout 4 Automatron (1)

Benden size tavsiye, bu DLC’yi sadece hikaye için satın almayın (season pass’i olanlar çoktan sahipler de çaktırmıyorum). Bu DLC, size hikayeden çok çeşitlilik katacaktır. Düzinelerce robot parçasını saatlerce birbirine katacaksınız ve burada, tüm Fallout 4 oynanışını etkileyecek bir DLC’den bahsediyoruz. Mesela, 15. seviyeden sonra yarattığınız robotu, kendi zayıflığınızı tamamlamak için kullanabilirsiniz ya da onu farklı istasyona yollayıp, orada çalışmasını sağlayabilirsiniz. Eski dostumuz Codsworth’ü bile mükemmelleştirmek mümkün. Bu da bize, ara verilmiş bir Fallout 4 macerasına geri dönmek için güzel bahane yaratıyor.

Fallout 4: One-Punchman Rehberi

Fallout 4 Perk Rehberi

Fallout 4’te En Çok Kullanılan Hileler

Fallout 4 PC İncelemesi

[vc_row][vc_column][review_summary title=”DEĞERLENDİRME” summary=”Fallout 4: Automatron, kısa hikayesine rağmen, eğlenceli içeriğiyle bizi çorak topraklara geri döndürmeyi başarıyor.” positives=”Robotları özelleştirme çeşitliliği
Yeni zindanlar” negatives=”Hikayesi kısa
Ufak tefek bug’lar”][/review_summary][/vc_column][/vc_row]

Görüntülenmeler:
20
İlgili Kategoriler
Haber · İncelemeler · Oyun Haberleri · Oyun İnceleme · PC