Minecraft RTX Windows 10 Açık Betası Bu Hafta Yayınlanıyor Minecraft RTX Windows 10 Açık Betası Bu Hafta Yayınlanıyor
Minecraft RTX Windows 10 açık betası bu hafta yayınlanıyor. Beta, oyuna daha gerçekçi gölgeler, aydınlatmalar ve canlı renkler getiriyor. Minecraft RTX Windows 10 Açık Betası Bu Hafta Yayınlanıyor

Minecraft RTX Windows 10 açık betası bu hafta yayınlanıyor. Beta, tüm zamanların en çok satan oyununa daha gerçekçi gölgeler, aydınlatmalar ve canlı renkler getiriyor.

Minecraft oyuncuları, Perşembe günü gerçek zamanlı ışın izleme, daha gerçekçi malzemeler ve NVIDIA DLSS 2.0 içeren yeni grafiklere ücretsiz olarak merhaba diyebilecek. NVIDIA ayrıca oyunculara Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirebilecekleri altı yeni Minecraft dünyası sunacak.

Minecraft’ta ışın izleme

Minecraft geliştiricileri, NVIDIA ve Microsoft ile oyunun Windows 10 sürümüne Path Tracing olarak bilinen bir ışın izleme biçimi eklediler. Path Tracing, ışığın bir sahne boyunca aktarılma şeklini simüle ediyor ve ayrı ayrı uygulanan birçok farklı efekt türü için aydınlatma hesaplamalarına yönelik birleşik bir model sunuyor.

Bunların içinde şunlar yer alıyor:

 • Güneş, gökyüzü ve çeşitli ışık kaynaklarından doğrudan aydınlatma
 • Gerçekçi sert ve yumuşak gölgeler
 • Işıma taşı ve lav gibi yüzeylerden yayılan aydınlatma
 • Global aydınlatma
 • Suda ve metalik yüzeylerde doğru yansımalar
 • Cam, su ve buz gibi şeffaf malzemelerdeki yansıma ve kırılmalar
 • Hacimsel sis ve hafif sütunlar

NVIDIA, Half-Life: Alyx İçin Game Ready Sürücüsünü Yayınladı

Yeni fiziksel tabanlı materyal sistemi

Minecraft’taki inşa blokları, fizik temelli renderlama (PBR) olarak bilinen bir teknik olan ve gerçek yaşamı taklit eden materyal özellikleriyle gelişiyor. PBR sistemi, ışık emisyonu, pürüzlülük, derinlik ve metaliklik için materyal özelliklerini destekliyor ve bu ışın izlemeyle birleştirilerek Minecraft’ta yansımalar, kırılma, yarı saydamlık, şeffaflık ve global aydınlatma gibi aydınlatma efektlerini etkinleştiriyor.

Görüntü kalitesini artırmak için yapay zeka (AI) kullanımı

Minecraft RTX, ayrıca DLSS 2.0’la birlikte geliyor. RTX Tensör Çekirdekleri ile geliştirilen DLSS 2.0, oyunlar için keskin görüntüler oluştururken kare hızlarını artıran bir derin öğrenme sinir ağı olarak göze çarpıyor.

Altı yeni Minecraft dünyası

Minecraft RTX’in açık beta sürümünü kutlamak için NVIDIA, ışın izleme ve PBR dokularının oyuna getirdiği etkileri oyunculara göstermek amacıyla en yetenekli Minecraft yaratıcılarından bazılarıyla çalıştı ve altı yeni Minecraft dünyası tasarladı.

Altı yeni dünya, oyun içi Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak:

 • Aquatic Adventure RTX – Dr_Bond
 • Color, Light and Shadow RTX – PearlescentMoon
 • Crystal Palace RTX – GeminiTay
 • Imagination Island RTX – BlockWorks
 • Neon District RTX – Elysium Fire
 • Of Temples and Totems RTX – Razzleberries

Minecraft RTX bu yılın sonunda Windows 10’da Minecraft’a sahip olan kullanıcılara ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Oyuncuların 16 Nisan’da Xbox Insider Hub üzerinden Minecraft Windows 10 RTX beta sürümüne kaydolmaları gerekecek. Hazırlanan beta dünyaları da 16 Nisan’da Minecraft Marketplace’ten ücretsiz olarak indirilebilir olacak. Oyuncular Minecraft RTX’i deneyimleyebilmek için GeForce RTX 2060 GPU veya daha üstü bir ekran kartına ve en son NVIDIA Game Ready Sürücüsüne ihtiyaç duyacak.

ASUS RX 5600 XT Ekran Kartlarının Bellek Frekansı Yükseliyor!