Kategoriler

The Talos Principle İncelemesi

Günümüz video oyunlarındaki en büyük beklentimiz, başarılı bir hikaye ve uzun süren eğlenceli saatlerdir. Kimi zaman sessiz, sakin ve bizi düşündüren oyunları tercih ederiz. Hatta buna biraz da felsefe katmak isteriz. Bu durumda karşımıza çıkabilecek en tatlı yapım, The Talos Principle’ın kendisidir.

The Talos Principle, Serious Sam serilerinden tanıdığımız Croteam’in oyunlarından biri. Devolver Digital tarafından dağıtımı yapılan oyun, bulmaca ve FPS türlerini bir araya getiriyor. Felsefe öğelerine odaklanan The Talos Principle, kişiyi düşünmeye zorlayan bir oyun.

Hikaye
The Talos Principle’ın öyküsünü anlatmak tahmin ettiğimiz kadar kolay değil. Oyunun kendi felsefi yaklaşımı, bulmacalarla bir araya gelince, ilginç bir hikaye yeşeriyor. Hatta oyunun ana fikri, bizi mitolojik bir hikayeyle bir araya getiriyor. Ana hikayemiz Talos Principle isimli bir simülasyonun etrafında dönüyor. Biraz daha geriye giderek tarihin tozlu sayfalarına giriş yaparsak, Talos’un kendisi Zeus ve Europe’un aşkından esinlenerek yaratılmış bir mit. Hephaistos (Europe’un oğlu), babası Zeus’un isteği üzerine Talos’u, boğa kafasıyla işliyor. Makine ve insan ırkının son üyesi olan Talos’un görevi Girit’i ve Europe’u korumak.

Yunan mitolojisine dayanan hikayemizde, ne kızgın boğalar, ne de Zeus’un kendisini görüyoruz. Beklentileriniz atlamalı, zıplamalı veya duvarları yıkıp döken koca silahlar olmasın. Bu sefer bizi ciddi düşüncelere davet eden ve var olma amacımızı defalarca sorgulatan bir yapım bekliyor. Oyunun açılış cümlesiyle birlikte, nerelere adım atacağımızı az çok anlıyoruz.

“Dikkatini ver çocuğum… Sen topraktan yükseldin ve benim bahçemde yürümeye başladın…” – Elohim

Kuş cıvıltıları ve temiz bir hava ile bizleri karşılayan oyun, gizemli rehberimizin sesiyle hayat buluyor.

Peki amacımız ne?
The Talos Principle, oyuncuyu birbirinden zorlu bulmacalarıyla karşılıyor. Konumuz da bu ya, bulmaca deyince insan, gizli kütüphaneymiş veya “aslında şu taşı şuradan alsak, belki bir şey olur” gibi şeyler bekliyor. Bu beklentilerden uzak durun. Zira The Talos Principle, Portal gibi mekan bulmacaları üzerinde yoğunlaşmış. Gitmemiz gereken yerler ve aşmamız gereken koridorlar arasında, hayatımızı tehdit eden başka varlıklar da var. Oyun boyunca duvarlarda veya koridor aralarında yer alan robotik yaratıklar tarafından tehdit ediliyoruz. Aslında onlara yaklaşmadığımız sürece hiçbir sorun yok. Bu, drone ve taret gibi engelleri geçmenin tek yolu, onları devre dışı bırakmak. Bunun için de Cennet Bahçesi’nin belirli noktalarına dağılan cihazları kullanıyoruz.

Fragtist-The-Talos-Principle-15

1 2 3

Görüntülenmeler:
19
İlgili Kategoriler
İncelemeler · Oyun Haberleri · Oyun İnceleme · PC · Playstore