Philae Uyandı! Philae Uyandı!
ESA'daki (European Space Agency / Avrupa Uzay Ajansı) bilim adamları, dün akşam saatlerinde büyük bir sürprizle karşılaştılar! Detaylar için hemen tıklayın! Philae Uyandı!

ESA’daki (European Space Agency / Avrupa Uzay Ajansı) bilim adamları, dün akşam saatlerinde büyük bir sürprizle karşılaştılar!

12 Kasım 2014’te Şurimov-Gerasimenko’ya inmeyi başaran Philae, sabitleme çubukları açılmadığı ve hedefinden farklı bir yere iniş yaptığı için yeterli güneş ışığı alamayarak 60 saatlik pil ömrünü doldurduktan sonra uykuya dalmıştı.

Philae hakkında yapılan haberler, aracın kısa süre içerisinde güneş görmesinin beklenmediğiydi. bu da, 10 yıldır kuyruklu yıldıza inmesi beklenen Philae’den ümitlerin epey erken kesilmesine sebep olmuş; can sıkmıştı. Ancak, aradan geçen yarım yılın ardından araç yeniden uyandı. Philae, araştırmacılarla 85 saniye boyunca iletişim kurdu ki; bunun da şu an için oldukça yeterli bir süre olduğu belirtiliyor. Gelen bilgilere göre Philae, birkaç gündür etkin; ancak dünya ile bağlantısını bugün kurabilmiş ancak.

ESA’nın yürüttüğü çalışmalar için oldukça iyi bir haber ola n Philae’nin uyanışı hakkında daha fazla haber geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

 Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.