PUBG’nin Geliştiricileri Oyunun Mobil Klonlarına Dava Açtı PUBG’nin Geliştiricileri Oyunun Mobil Klonlarına Dava Açtı
Playerunknown's Battlegrounds'un (PUBG) geliştiricisi PUBG Corp. mobil yayıncı NetEase'e telif hakkı ihlallerinden dolayı dava açtı. PUBG’nin Geliştiricileri Oyunun Mobil Klonlarına Dava Açtı

Playerunknown’s Battlegrounds’un (PUBG) geliştiricisi PUBG Corp. mobil yayıncı NetEase’e telif hakkı ihlallerinden dolayı dava açtı.

Dava gerekçesi ise NetEase’in bilinçli olarak Battlegrounds’un görsel ve oynanış yapısını kopyalaması. Geliştiricilere göre bu durum sonucunda NetEase’in Rules of Survival ve Knives Out oyunlarıyla kullanıcılar yanlış yönlendiriliyor. NetEase’in de bu iki oyunu kâr amacı güderek ve pazar payı elde etmeye çalışarak yayımlaması suç teşkil ediyor.

PUBG Corp.’a göre söz konusu mobil oyunlarda Battlegrounds’tan ciddi anlamda kopyalama mevcut. İlk göze çarpanlar oyun öncesi lobisi ve sonrasındaki bekleme ortamı. Ayrıca havadan oyun alanına atlama ve daralan oyun alanı mekaniklerinin de bilinçli olarak kopyalandığı söyleniyor. Genel olarak PUBG hissiyatının oyunun daha mobil sürümleri çıkmadan NetEase tarafından kopyalanıp kullanıcıları yanılttığı belirtiliyor.

Aşağıdaki karşılaştırma görseline bakarak bir fikir edinmek mümkün. Rules of Survival görselleri solda yer alıyor.

(Görsel kaynağı: Eurogamer)
Ghost Recon Wildlands’e Bir Battle Royale Modunun Gelmesi Çok Zor