Qualcomm’dan Dünyanın 5G Uyumlu İlk İşlemcisi: Snapdragon 855 Qualcomm’dan Dünyanın 5G Uyumlu İlk İşlemcisi: Snapdragon 855
Geçmişte 3G ve 4G’ye geçiş süreçlerini şekillendiren Qualcomm, şimdi de 5G konusunda ilklere imza atıyor. Ayrıntılar haberimizde. Qualcomm’dan Dünyanın 5G Uyumlu İlk İşlemcisi: Snapdragon 855

Geçmişte 3G ve 4G’ye geçiş süreçlerini şekillendiren Qualcomm, şimdi de 5G konusunda ilklere imza atıyor. Teknoloji dünyasının merakla beklediği 3 günlük geleneksel Qualcomm Snapdragon Zirvesi sektörün dönüşümünde kilit rol oynayacak yeni ürünlere sahne oldu.

Snapdragon 855

3-6 Aralık’ta gerçekleşen etkinliğin ilk gününde Qualcomm Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Alex Katouzian’ın tanıttığı Snapdragon 855, 5G’ye uyumlu ilk işlemci olma özelliğine sahip. 2019’un ilk yarısında piyasaya sunulması beklenen bu üst seviye işlemci dünyanın ilk 5G’li, yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak. Performans açısından üstün niteliklere sahip işlemci, yapay zeka ünitesi ile de dikkat çekici. Snapdragon 855, 10nm yerine 7nm süreci ile üretilmiş. Böylece daha az güç ile daha yüksek performansı mümkün kılıyor. 5G şebekesi üzerinden multi-gigabit veri hızlarını destekleyen işlemcinin, yapay zeka yeteneklerini kullanan oyunlar, artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik konularında da üstün özellikleri bulunuyor.

Yeni PC deneyimi

Snapdragon Zirvesi’nin son günü olan 6 Aralık’ta ise dünyanın ilk 7nm’lik PC platformu tanıtıldı. Snapdragon 8cx PC Platformu, yeni nesil kişisel bilgisayarların ilk örneği olarak kabul ediliyor. Daha ince ve hafif tasarımıyla dikkat çeken cihaz 680 GPU ile şimdiye kadar üretilmiş en güçlü grafik ünitesine ve 128 bit belleğe sahip. Müşterilere 25 saatten daha fazla üst düzey işlem performansı sunacak olan yeni nesil PC, optimum bir kullanımla bir günden daha fazla pil ömrüne sahip olacak. Cihaz; hızlı şarj özelliği, asistan hizmeti, multi-gigabit bağlantı hızı, kusursuz bir deneyim ve grafik kalitesi sunacak. Cihazın 2019’un 3. çeyreğinde kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Dünyanın ilk canlı 5G ağı

Snapdragon Zirvesi, dünyada ilk canlı 5G ağına ve cihazlarına da ev sahipliği yaptı. AT&T ve Verizon gibi mobil operatörler ve Samsung, Ericsson, Motorola, NETGEAR and Inseego gibi dünya devleri ilk ticari mobil 5G platformu sayesinde, konuklarla 5G’li buluşları, ilk prototipleri, demoları ve yeni çiplerini paylaştı.

5G dönüşümü

Qualcomm Türkiye Genel Müdürü Gökhan Güleç, Snapdragon Zirvesi’nin ardından şu açıklamayı yaptı: “Qualcomm 30 yıldır imza attığı ar-ge çalışmaları ve geliştirmelerle, özellikle mobil iletişim alanında sektöre yön veren bir şirket konumunda. 3G ve sonrasında 4G’ye geçişte Qualcomm imzalı yenilikler dünyanın önde gelen tüm markalarına bir yol haritası işlevi görmüştü. Snapdragon Zirvesi’nde tanıtılan yeni ürünler net biçimde gösteriyor ki, 5G’ye geçiş sürecinde de Qualcomm bu öncü rolünü koruyor. Yeni işlemcimiz Snapdragon 855 gerek ilk 5G desteği sunan platform olması gerek yapay zeka ünitesi gibi eşsiz üstünlükleriyle, alanında çığır açma özelliğine sahip. 2019’un ilk yarısında, ürettiğimiz teknolojiler sayesinde ilk 5G’li telefonlar kullanılabilir hale gelecek. Heyecan verici bir dönüşümün eşiğindeyiz.”

MSI, B450 Platformu İçin Büyük Firmalarla İşbirliğine Gidiyor