Samsung MENA Forum 2019 18 Ülkeden Katılımla Türkiye’de Gerçekleşti Samsung MENA Forum 2019 18 Ülkeden Katılımla Türkiye’de Gerçekleşti
MENA Forum 2019, Samsung'un üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla 7-8 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlendi. Samsung MENA Forum 2019 18 Ülkeden Katılımla Türkiye’de Gerçekleşti

MENA Forum 2019, Samsung’un üst düzey yöneticilerinin de katılımıyla 7-8 Mart tarihlerinde Antalya’da düzenlendi.

Samsung Electronics MENA Başkanı Sungwan Myung’un ev sahipliğinde düzenlenen Samsung MENA Forum’da; Samsung’un tüm ürünleri sergilendi. Ayrıca MENA bölgesi ile eşzamanlı olarak 8K QLED TV’lerin lansmanı da gerçekleştirildi. Forumda sergilenen yenilikçi ürünler arasında 98” 8K QLED, Galaxy S10, Samsung 4 Kapılı Buzdolabı, Gardrop Tipi Buzdolabı serisi, QuickDrive çamaşır makinesi ve Wind-Free klima yer aldı.

Samsung’un, her yıl Orta Doğu ve Kuzey Afrika yani MENA bölgesine yönelik gerçekleştirdiği etkinlik olan Samsung MENA Forum, tüketici elektroniği kategorisinde en yeni ürün gamını sergiliyor. Etkinlik, alanındaki en büyük organizasyon olarak öne çıkıyor. MENA bölgesindeki 18 ülkeden iş ortağının yer aldığı, Samsung’un son çalışmalarının değerlendirildiği Forum, aynı zamanda Samsung’un en yeni ürünlerini ziyaretçilerine gösterme fırsatı sunuyor. 2015 yılında bu önemli organizasyona ilk kez ev sahipliği yapan Antalya, 4 yıllık aranın ardından Samsung iş ortaklarını ve ziyaretçilerini yeniden misafir etti.

MENA Forum etkinliği kapsamında basın ile bir araya gelen Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim ve Samsung Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Gürsoy, Samsung Türkiye’nin dinamiklerine uygun bir şekilde kanal, ürün ve servis yatırımlarını aynı hızla devam ettiğini belirtti. Samsung’un hedefinin, Türkiye’de kalıcı bir şekilde televizyonda 1 numara, beyaz eşyada ise ilk 3 oyuncudan biri olmak olduğunun altını çizdi.

Yapay zeka ve 5G için 3 yıl içinde 22 milyar dolarlık yatırım

Samsung Electronics’in bu yıl 50. yılını kutladığına dikkat çeken DaeHyun Kim, Samsung’un 50 yılda dünyanın her yerindeki tüketicilere anlamlı yenilikler sunmaya kendini adadığını vurguladı. 50 yıllık birikim ve vizyonun getirisiyle Samsung’un 2019 yılında çalışmalarını bir üst seviyeye taşıyacağına dikkat çekti. Sektörde lider olmanın avantajıyla Samsung’un, Akıllı Yaşam vizyonunu gerçekleştireceğini ifade eden Kim, sözlerini şöyle sürdürdü: “Samsung, temel teknolojilere büyük yatırım yapıyor. Yapay Zeka ve 5G gibi yeni teknolojileri geliştirmek için önümüzdeki üç yıl içinde 22 milyar dolarlık yatırım gerçekleştireceğiz. 5G’deki bilgimizin Türk halkına yararlı olmasını sağlamak için anlaşmalar yapıyoruz. Siyasi ve ekonomik konjonktüre bakmaksızın, Türk tüketicisinin hayatına değer katmaya devam edeceğiz. Katlanabilir telefonumuz Galaxy Fold ile tüketicilerimizi heyecanlandıran bir ürün ortaya çıkardık. Açıldığında 7.3 inç büyüklüğüne ulaşan Galaxy Fold ile YouTube, WhatsApp ve Google’ı aynı anda kullanabiliyorsunuz.”

Türkiye, MENA bölgesindeki en büyük pazar

Mert Gürsoy ise toplantıda yaptığı konuşmada şunları belirtti: “Samsung, Türkiye’ye verdiği önemi göstermek için bu sene 18 ülkenin katıldığı MENA toplantısını Antalya’da gerçekleştirdi. Türkiye, Samsung için çok önemli bir pazar. Aynı zamanda, MENA bölgesindeki en büyük pazar konumunda. Samsung teknolojisinin tüketicilerin yaşamını nasıl iyileştirdiğini ve onlar için yarattığı değerleri göstermek için iş ortaklarımızla Türkiye’de bir araya geldik.”

Samsung, Türkiye’de 2018’den büyüyerek çıktı

Türkiye’de tüketici elektroniği olarak, Samsung’un hedefleri ölçüsünde 2018 yılını büyüyerek kapattıklarını belirten Gürsoy, sektörle ilgili şu bilgileri paylaştı: “GFK verilerine göre 2018 yılında cirosal (TL) olarak TV kategorisinde pazardan 2.5 kat daha fazla büyüdük. Türkiye’de TV pazarına son 3 yıldır cirosal anlamda liderlik yapıyoruz. 2018’i de %24 pazar payı ile lider olarak kapattık. Hatta son ayda %27’ye kadar ulaştık. Üst segment modellerde 55” üzerinde %39, 75”  üzerinde %67, Ultra HD TV’lerde ise %37 pazar payına sahibiz.

Türkiye’de Beyaz Eşya sektöründe son 5 seneden beri en çok büyüyen markayız. Beyaz eşyada %20’nin üzerinde bir büyüme ile pazarın üzerinde büyüyerek payımızı artırdık.   Üst segment ürünlerde buzdolabında %48, çamaşır makinesinde %30 pazar payına ulaştık. 2018’de birçok marka yatırımlarını azaltırken biz aynı hızla devam ettik. Beyaz eşyada trendlerin üst segmente doğru yöneldiğini düşünürsek 2019’dan daha güçlü çıkacağımıza inanıyoruz.”

“Tüm kategorilerdeki mevcut konumumuzu güçlendireceğiz”

Samsung’un, TV ve buzdolabında dünyada lider, çamaşır makinesi alanında dünyada 2’inci sırada yer aldığı bilgisini verdi Gürsoy. Hedeflerinin AddWash teknolojisi ile dünyada birinci sıraya yükselmek olduğunu kaydetti.

Gürsoy, açıklamalarına şöyle devam etti: “Buzdolabı kategorisinde Türkiye’nin en çok satan dört markasından biriyiz. Twincooling serisinin gamımıza katılmasıyla üstten donduruculu pazarda ikinci konuma yükseldik. Çamaşır makinesi kategorisinde ise Türkiye’de çok kısa bir süre içinde ilk 3 markadan biri olmayı hedefliyoruz. AddWash özelliğine sahip çamaşır makinelerimiz pazardaki toplam satışlarımızın yüzde 34’ünü oluşturuyor. Türkiye’de klima ve ankastre pazarlarında çok kısa bir sürede ilk 3 markadan biri olmayı hedefliyoruz. Üst segmentte Nesnelerin İnterneti özelliğine sahip ürünlerimizle konumumuzu güçlendirmeyi planlıyoruz.” 

Yatırım ve yapılanma yılı 

Mert Gürsoy, pazarda birçok markanın 2018 yılında yatırımlarını azalttığını, bazılarının ise Türkiye dinamiklerini, kanal ve ürün yapısını doğru analiz edemediği için pazardan çıktığını dile getirdi. Gürsoy, Samsung olarak yatırımlarını kesmediklerini hatta hız kesmeden devam ettiklerinin altını çizdi.

2019 yılını yatırım ve yapılanma yılı olarak adlandırdıklarını aktaran Gürsoy, şunları belirtti: “2019 yılında, daha fazla büyüyerek ve Türkiye dinamiklerine uygun yapılanmamız sayesinde tüm kanallarda daha da güçlenerek pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Özellikle taksit sınırlandırılmasının getirildiği dönemde çeyiz kanalı diye adlandırdığımız kanaldaki iş ortağı sayımızı 15’ten 37’ye çıkardık. Kanaldaki iş ortaklarımızla yaptığımız pazarlama çalışmalarına da artırarak devam edeceğiz. Türkiye’nin dört bir yanında yeni mağazalar açmaya devam edeceğiz. Bayi kanalını ve distribütör ağını geliştireceğimiz yeni hibrit kanal yapısı ile mağaza sayımızı 2020 sonu itibariyle 450’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Bunun yanında zincir kanalda hem beyaz eşya hem de TV kategorilerinde yoğun işbirliklerimize devam edeceğiz. Online satış kanallarını ve geleneksel perakendeciliği ortak bir platformda bir araya getireceğimiz çoklu kanal (omnichannel) stratejimize uygun yatırımları hayata geçireceğiz. Geliştirdiğimiz yenilikçi perakende yönetimi uygulamaları ile doğru ürünün doğru noktada sergilenmesini sağlayacağız. Ürün gamımızı QLED 8K TV, Family Hub buzdolabı, Q-Drive çamaşır makinası, Dual Cook Flex ankastre fırın gibi yenilikçi ürünlerle genişletiyoruz. Yerel üretimle destekleyeceğimiz beyaz eşya ve küçük ev aletleri ürünlerimizi bu sene içerisinde tüketicilerimizle buluşturacağız.

Markamıza yıl boyunca iletişim yatırımları yapmayı da sürdüreceğiz. TV kategorisinde en çok tercih edilen marka konumumuzu açık ara sürdürmeye devam ettik. Beyaz eşya kategorisinde de bilinirliğimizi son 3 yılda 3 katına çıkardık. 2019 yılı içinde her iki kategoride marka değerini yukarı taşımak önceliklerimiz arasında olacak.”

8K QLED TV Türkiye’ye geliyor

Samsung, MENA Forum’da bölgesel lansmanını gerçekleştirdiği 8K QLED TV’lerin Mayıs ayında Türkiye’de olacağını duyurdu. Televizyonları yeniden tanımlamak için en yeni donanım ve yazılımların nasıl kombine edildiğini açıklayan Samsung, Micro LED teknolojisine bir ön bakış sunarak akıllı, gelişmiş ekranların geleceğini tanıttı.

98” 8K QLED TV ile çığır açan teknolojisini sergileyen Samsung, 8K teknolojisinin izleme deneyimini nasıl daha da geliştireceğini ve izleme kabiliyetlerinde yepyeni bir dönemi müjdelediğini açıkladı. Bir Quantum işlemci 8K chip gömülü 2019 QLED serisi, görüntü kalitesini, tasarımı ve akıllı özellikleri her zamankinden daha fazla seçenek ve göz alıcı çözünürlükle sunuyor. İnternet üzerinden, dekoder aracılığıyla, HDMI bağlantı, USB veya mobil ekran yansıtma ile içerik izlerken, Samsung’un kendi özel yapay zeka tabanlı teknolojisi, içeriğin kendi çözünürlüğünden bağımsız olarak her türlü içeriği tanıyabiliyor ve neredeyse 8K kalitesine yükseltebiliyor.

İçerik konusunda çığır açan işbirlikleri yapan Samsung, küresel ölçekte 100’den fazla ülkedeki Samsung müşterilerinin iTunes filmlerine ve televizyon dizilerine erişebilmesini sağlamak amacıyla içerik işbirliği ağını geliştirmeye devam ediyor. Bu önemli işbirliği, tüketicilere daha fazla seçenek sunmanın yanı sıra Samsung akıllı televizyonları aracılığıyla iTunes’dan satın aldıklarını izlemelerini ve iTunes Store’un tamamına kolayca göz atmalarını mümkün kılacak.

Öte yandan, Galaxy S serisindeki 10. yılını kutlayan Samsung, akıllı telefonların kabiliyetlerini şimdiye dek görülmedik şekilde yeniden, daha akılcı bir yaklaşımla tanımlamak için tasarlanan mobil ürünler ekosistemini sergiledi. İlk Galaxy S serisinin lansmanından bu yana geçen on yılın ardından bugünün Galaxy cihazları, Samsung’un tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için anlamlı inovasyonlar sunma taahhüdünü teyit ediyor.

Galaxy S10 Serisi İndirim ve Hediyeleriyle Hepsiburada’da Satışta!