Screentendo ile İstediğiniz Web Sitesini Super Mario Oynuna Çevirin! Screentendo ile İstediğiniz Web Sitesini Super Mario Oynuna Çevirin!
Aylık ödemeler tablonuzla uğraşırken sıkıntı mı basıyor Screentendo ile eğlenceli bir Super Mario oyununa çevirebilirsiniz. Screentendo ile İstediğiniz Web Sitesini Super Mario Oynuna Çevirin!

Screentendo, Aaron Randall isimli bir yazılım dahisi tarafından eğlence amaçlı geliştirilmiş bir yazılım. Kendisiyle 1985 yapımı orjinal Super Mario oyununu, istediğiniz bir internet sitesinin ekran görüntüsünü alarak Super Mario bölümüne çevirebiliyoruz.

Açık kaynak kodlu olan yazılım/oyun, isteyen herkes tarafından kullanılabilir ve modifiye edilebilir durumda. Bu da eğer sağlam kodlama bilgisine sahipseniz istediğiniz gibi değişiklikler yapabilirsiniz demek.

Screentendo mükemmel şekilde çalışmıyor olabilir. Fakat oldukça değişik ve eğlenceli bir çalışma olduğu ortada. Bu yazılım ile, Google Dökümanınızda yer alan sıkıcı aylık ödemeler tablonuzu bir anda eğlenceli bir Super Mario oyununa çevirebilirsiniz mesela. Çok eğlenceli değil mi? (: (patrona göstermeyin ama, aramızda. -Mert)

Şimdi gelelim Screentendo’dan nasıl faydalanabileceğinize…

  • Sisteminiz Mac OSX 10.10 Yosemite olmak zorunda.
  • Github’dan Screentendo dosyalarını indirin ve sıkıştırılmış paketinden çıkartın.
  • Xcode‘u App Store’dan indirin.
  • Terminal’i açın ve “sudo gem install cocoapods” yazın (kopyala yapıştır da yapabilirsiniz) Cocoapods’u kuracaktır. (genellikle Maclerde kuruludur) sizden kullanıcı adı ve parolanızı girmenizi isteyebilir.
  • Terminal üzerinden Screentendo’nun yerini bulun. Sonrasında terminale “cd ~/Downloads/Screentendo-master” yazın. (kopyala yapıştır da yapabilirsiniz)
  • Terminal’e “pod insatall” yazın.
  • Sonrasın yapmanız gereken ise biraz beklemek olacak. Bütün işlemler bittikten sonra Terminal’i kapatabilirsiniz.
  • Screentendo.xcworkspace’i çalıştırın. Xcode’un çalıştığını göreceksiniz.

Xcode açıldıktan sonra sol üstten “Play” tuşuna basın ve yüklenmesi için biraz bekleyin. Sonrasında Screentendo dock’da yerini alacak ve yarı transparan bir pencere belirecek. Pencereyi istediğiniz yere sürükleyin ve boyutlandırın. Ekranın iç kısmına tıklayın ve opak hale getirin. Bir kaç dakika içerisinde blokların yüklenmesi tamamlanacak (burada biraz sabır…) ve oyuna dalabileceksiniz.

Randall uygulamada belirli sınırlamalar olduğunu da belirtiyor. Bunlar başlıca blokların render edilmesinin uzun sürmesi, ve yeteri kadar iyi şekilde kontrast olması gerekmesi gibi durumlar söz konusu.

Şunu da ekleyelim: Doğal olarak Ne kadar büyük bir alanı seçerseniz o kadar uzun sürede yükleme yapıyor. Yani hep daha fazlasını istiyorsanız ve biraz da sabırsızsanız, Screentendo sizi biraz mutsuz edebilir. O nedenke ufak seçimler yapın deriz.

O kadar konuştuk, sıra videoya geldi. Aşağıdan izleyebilirsiniz.Sonat Samir

Herşey 1993 senesinde arcade salonunu keşfetmesi ile başladı. Daha sonra eve giren Atari 2600 ile işlerin boyutu çok değişti. Video oyunları artık hayatının vazgeçilmez bir parçası. FRP hobisi ise hayatında ayrı bir öneme sahip.