Siber Güvenlik Alanında Kariyer Hedeflemek Siber Güvenlik Alanında Kariyer Hedeflemek
Siber güvenlik alanında kariyer hedefleyen herkes için kendi profesyonel eğitim ağı ve imkanlarını karşılık beklemeksizin açan Cyber JUNIOR.. Siber Güvenlik Alanında Kariyer Hedeflemek

Siber güvenlik alanında kariyer hedefleyen herkes için kendi profesyonel eğitim ağı ve imkanlarını karşılık beklemeksizin açan, tamamı gönüllülük esasına dayanarak kurulmuş openlearning bir yapı olan Cyber JUNIOR kendisi gibi gönüllü eğitmenlerden oluşan bir kadroyla, bilgi güvenliği baz alınarak programlama ve yazılım geliştirme workshopları, network, veritabanı, Linux, siber güvenlik eğitimleri ve çeşitli sosyal ve kültürel etkinliklerle kariyerini bu alanda planlayanlar için fırsat kapısı açıyor.

Siber güvenliğin günümüzde geldiği nokta ve önemi tartışılamaz. Bu alanda son iki senedir açtığı Bilgi Güvenliği bölümleri ile YÖK bir nebzede olsa kalifiye eleman yetiştirilmesi için attığı adımlarla sektörü desteklese de 2021 yılında siber saldırıların neden olduğu zararın 6 trilyon dolarları bulabileceğini öngören uzmanlar, yine aynı yıllarda 50 milyar cihazın internete bağlı olacağını ve siber güvenliğe gerekli önemin verilmediği taktirde bunun büyük zararlar verebilecek sonuçlar doğurabileceğini belirtiyor.  %48 ile en çok zararlı yazılımlardan etkilenme oranıyla 2. Sırada bulunan Türkiye’nin üniversiteler de açtığı bölümlerle bu oranı önümüzde ki senelerde bir hayli azaltmayı hedeflediği aşikâr ancak araştırmanın ve uygulamalı eğitimlerin sektörde önemi büyük. Bu eğitimlerin ise çok yüksek maliyetlere veriliyor olması sektörün hak ettiği gelişmeyi gösterememesinde ki en önemli faktörlerden.

Cyber JUNIOR ise bu alanda ki eksiği sektörün ihtiyaçlarına göre kapatmayı planlayan ve tamamen gönüllü akademisyenler ve sektör çalışanlarından oluşan eğitmen kadrosuyla Türkiye’de yeni gelişmekte olan siber güvenlik alanında kariyer hedefleyen üniversite, lise hatta ortaokul öğrencilerine kadar herkese her hafta sonu düzenli olarak düzenleyeceği workshoplar ile bugününde ve yarınında tamamen ücretsiz olarak destek vermeyi planlıyor. 2 dönem ve 42 haftadan oluşan dolu dolu bir eğitim programı, Bilgi Üniversitesi sınıflarında Türkiye’nin üniversitede kurulmuş ilk Siber Olayları İzleme ve Müdahale Merkezi ve Sızma Testi Laboratuvarlarında uygulamalı eğitim fırsatı, eğitim boyunca belli aralıklarla yapılacak CTF’ler de başarı sağlayan öğrencilere sektör devlerinden sağlanacak staj ve iş imkanları gibi bir çok imkanı öğrencilerine tanıyan Cyber JUNIOR yetiştireceği siber güvenlik uzmanlarıyla Türkiye’yi Siber Güvenlik alanında Dünya’da söz sahibi bir konuma getirmek için var gücüyle çalışıyor.

Siber güvenlik alanında süresi ve eğitim konuları göz önüne alındığında neredeyse 40-50.000 TL’yi bulabilecek bir eğitim paketini öğrencilere tamamen ücretsiz olarak sunacak olan openlearning yapı İstanbul dışından katılım göstermek isteyen öğrencilere de sınıflara yerleştireceği Virtual Reality kameralar ile farklı bir deneyim yaşatacak. 

-Basın bülteni

The Lego Batman Movie’ye Gidilir mi?Ceyda Doğan Karaş Editor in chief

86 doğumlu. Evli, mutlu, Tauren'li. Star Wars, Doctor Who, Yu-Gi-Oh ve Blizzard delisi. 93'ten beri video oyunlarıyla fazla uğraşıyor ve hayatı onların üzerine şekilleniyor. Korku, macera, psikoloji kitap ve animelerine bayılıyor. Koyu Beşiktaş taraftarı ve cosplay organizatörü. Ayrıca cosplay, vazgeçemediği hobilerinden sadece birisi.