Kategoriler

SOMA’nın Ardındaki Gizem ve Bilmedikleriniz

SOMA isimli korku oyununu bir kere bitirdiyseniz, bu yazıyı mutlaka okumalısınız. İşte karşınızda SOMA’nın ardında yatan gizemli detaylar ve bilmedikleriniz

Uzman Psikolog Yavuz ŞAHİN

Merhaba. Öncelikle zaman ayırarak şaheser niteliğindeki, fazlaca detaya sahip SOMA oyununun sunduğu noktaları birleştirmeye çalıştığım yazımı okumaya başladığınız için size çok teşekkür ederim. Eğer oynamadıysanız bu şaheseri kesinlikle deneyimlemenizi tavsiye ediyorum. Yazdığım yazı, oyunu en azından bir kez bitirmiş olan kişilere yöneliktir. Eğer bitirmediyseniz ağır “SPOILER” içerdiğini en başta belirtmeliyim. Umarım beğenirsiniz.

Yazımda rüya olarak bahsettiğim kısımlar karakterimizin Scanner’a girdiğinden sonra uyandığı ortamda geçen kısımlardır. Bu kısımlar metro yolculuğundan hemen sonra veya ilk araba kazası kabusundan uyanma anında bile başlıyor olabilir. Karakterimizin iyileşmek için elini Wau’nun parçalarına sokması ve özel bir jele sahip olması; başlarda Scanner’a kafasının sokulması ve en başta apartmanından çıkmadan içtiği kırmızı tracer fluid’in bilinçaltındaki temsilleri diyebiliriz.

Karakterimiz araba kazası kabusundan uyandığında telefonda konuştuğu doktorunun bilinmeyen numara olarak gözükmesi dikkat çekici. Neden bir doktor, yaşadığı zorlukları düşünerek kendisine güvenmesinin zor olabileceği ama yapılacak deneyden dolayı güveninin de sağlaması gerektiği bir hastasını “gizli” numaradan arar?

Rüyasında kadınları, iyi robotları öldürmek zorunda kalması gerçek hayatta kız arkadaşının ölümüne istemeden de olsa sebep olmasının bilinçaltındaki şekilleri olarak anlaşılabilir. (Oyunda ilerlemek için Wau’ya bağlı yaşayan kişilerin, robotların ölmesi gerekiyor)

Karakterimizin Catherine ile arkadaşlığı, kız arkadaşıyla eskide kalan yakın arkadaşlığını simgeliyor. Wau’nun etrafa yayılmış, duvarları çoğunlukla kaplamış olması, karakterimizin kafasındaki beyin hasarının bilinçaltını ve hayatını kaplamaya başlamasını gösteriyor. Wau’nun siyahımsı sıvısı, karakterimizin kafasının kanadığı zamanlarda ortaya çıkan koyu kanı gösteriyor (ilk trafik kazası sahnelerde kız arkadaşının yanında oturduğu, arabayı sürdüğü anlarda gördüğümüz, kafasından gelen koyu kan)

Karakterimizin Scanner’a girmeden önce kırmızı tracer fluid’i içmesi gerekiyor ama rüyasında Theta’da kimsenin Scanner’a girmeden önce bir şey (sıvı vs.) almaları gerekmiyor. Rüyasında gök taşının dünyadaki karalarda yaşayan tüm canlıları yok etmesi, gerçekte trafik kazasından sonra hayatının tamamen bozulmasının bilinçaltındaki şeklini temsil ediyor.

Fragtist-SOMA-video-Game

En sonlardaki bilgisayarda baktığı resimlerdeki bozulmuş son resim, kız arkadaşını ve onun, karakterimizin bilinç altındaki silinmeye başlayan hatırasını gösteriyor. Rüyadaki bir canavarın karakterimize saldırmasından sonra gördüğü hayalin gerçekçiliğinin (kız arkadaşıyla konuştuğu) içinde bulunduğu çevrenin gerçekçiliğine bu kadar yakın olması bir rüyanın (komanın) içinde görülmüş bir rüya olduğunu gösteriyor. Rüyadaki görülen Alpha, karakterimizin gerçek hayatındaki doktorunu temsil ediyor. En başta karakterimizin kliniğe girerken doktorun kendisini içeri kilitlemiş olması ve telefonun açmaması, sonrasında karakterimizin şifreyi çözerek içeri girdiğinde doktordan başka kimseyi içeride bulamaması, aslında en baştan beri (yüksek ihtimal metro yolculuğundan sonra) rüyanın başladığını gösteriyor. Rüyasında yaşayan son insanın kadın olması ve onu öldürmek zorunda kalması da gerçekte hayatındaki tek sevdiği kadının, kendi sürdüğü arabadalarken kaza yapmasıyla, istemeden de olsa ölmesine neden olmasını gösteriyor. Kendisinin yeni bedene kopyalanmasından sonra diğer kendisini öldürmesinden ve bulduğu eski kayıtlarını sildiğinde mutlu olması, eski hayatını unutarak yeniden başlamaya duyduğu yoğun isteğini gösteriyor. Cat’ı her zaman yanında taşıması, kaybettiği sevgilisini her zaman aklında tuttuğunu ve her yerde onunla olduğunu gösteriyor.

1 2 3 4

Görüntülenmeler:
23
İlgili etiketler:
· · · · · ·
İlgili Kategoriler
Blog · Haber · Oyun Haberleri