Kategoriler

Sonunda Düzgün Bir Logan Filmi İzleyebildik

Logan: Wolverine filmini merak edenler: “spoiler”sız inceleme yazımızı okuyabilirsiniz. Detaylar blog yazımızda.

X-Men evreninin sevilen karakteri Wolverine için çekilen serinin son filmi Logan, meraklılarını “muhtemelen” tatmin edecek detaylarla dolu. Logan: Wolverine ismiyle 3 Mart yani bugün vizyona giren filmimiz, sadece aksiyon değil aynı zamanda dram konusunu mükemmel işliyor. 

Filmin hikayesiyle ilgili yazmayı planladığım her şey spoiler niteliğinde. Hatta ön gösterim çıkışı birkaç arkadaşla şöyle bir düşündük ve “Ceyda, sen ne yazsan spoiler olacak. Nasıl olacak bu iş?” konusunu bayağı tartıştık. Bu nedenden “minnak” bir özet ve üzerine de neden bu filme gitmeniz gerektiğiyle ilgili birkaç satır karalayarak, sizi sinema salonlarına iteleyeceğim.

Film, +13 yaş kitlesine hitap ediyor. Bana kalırsa +18. Ekibin aldığı bu riskli karar karşısında alkış tutuyorum. Açıkçası Logan: Wolverine, benim gözümde bugüne kadar izlediğim en karanlık ve kanlı olan X Men filmi. Küfür, kan, kopan bacak ve kollar, kafaya giren pençeler vs ne isterseniz var. Film, başarılı bir süper kahraman filmi, hatta son zamanlarda izlediğim en sağlam süper kahraman filmi olabilir. Ancak kesinlikle çocuklara göre değil. 

Hikayemiz: Pek sevgili Wolverine (Logan) ve Professor X (Charles Xavier) Meksika sınırında saklanmaktadırlar. Saç, sakalına ak düşen Wolverine, bütün dünyadan gizlenmektedir. Yıllardır mutant bir tane bile çocuk doğmamıştır ve bu da soyun sonuna geldiğine inanmalarına neden olur. Ancak Charles, tam tersini düşünmektedir. Wolverine’in gizlilik içerisinde sürdürmeye çalıştığı yaşamı Nathanial Essex’in liderliğindeki kötü bir organizasyon tarafından takip edilen genç bir mutant olan Laura geldiğinde sona erer. Wolverine yardım konusunda kendisini geri çekmeye çalışır ancak olaylar çok hızlı gelişir ve ekip, kendilerini sonu gelmez bir kovalamacanın ortasında bulurlar.

Aranızda Mark Millar’ın grafik çizgi romanını okuyan kaç kişi var bilmiyorum ancak bu film, “Old Man Logan”a gönderme olarak yapıldı. Çizgi romanı okumadığım için net yorum yapamayacağım ancak okuyup da sorduğum birçok kişi “birebir aynısı” olmadığını belirtti. Yani anlatım, çizgi romanın dışına çıkıyor. Beklentinizi de buna göre ayarlayabilirsiniz. Sonuçta bu evren, X Men evreniyle aynı düzlemde geçmiyor. Ah şu çizgi romandaki paralel evrenler… Neyse.

Logan: Wolverine, daha önceli Logan filmleri arasındaki en sağlam detaylara ve içeriklere sahip. Aksiyon deseniz var, dram deseniz net şekilde en azından duygusuz bir insanın bile gözlerini dolduracak birkaç sahne var, kan deseniz ondan zaten çokça var. Duygu yoğunluğunu 2 saat 17 dakika boyunca, filmin son dakikasına kadar yaşıyoruz ve her saniye, bir sonraki sahnenin seyirciye sunacağı sürprizlerle dolup taşıyor. X Men serisinin ikonik karakterleri olan “Wolverine ve Professor X’i gerçek anlamda hiç böyle görmediniz” konusunu  film, yeterince iyi yansıtmış. Bu arada dip not: jenerik sonunda başka bir sahne yok ancak müzik gayet hoş, oturup birkaç dakika tatlı melodilerin tadını çıkartabilirsiniz.

James Mangold‘un yönettiği filmin başrol oyuncuları; Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen, Boyd Holbrook, Stephen Merchant ve Richard E. Grant. Oyunculuk kısmında Jackman, son defa Logan karakterini canlandırmasından mıdır bilemedim, başarı konusunda diğer filmlere oranla birkaç tık seviye atlamış. Karizmatik ve yetenekli Wolverine yerine, depresif ve çaresizliğin üzerine ümitsizlik ekleyen bir Logan gelmiş. Patrick Stewart ise Charles karakterinde kimi zaman bunalıma giren ve tehlikeli bir mutant olarak, kimi zaman yaşlı ve komik bir insan gibi karşımıza çıkarmayı başarıyor.

CGI ve yeşil ekranların az olduğu Logan: Wolverine, “insani” hissin öne çıktığı başarılı bir yapım. Türünü sevenler; izleyin, izlettirin. İyi seyirler.

Logan Filmi İçin İkinci Fragman Yayınlandı