Spotify Tamamen Ücretli Olacak (GÜNCELLENDİ!) Spotify Tamamen Ücretli Olacak (GÜNCELLENDİ!)
Spotify, hiç istemediği hâlde ücretli üyeliğe geçecek gibi. Peki bu adımın ardında yatan sebep ne? Detaylar, en ince ayrıntısına kadar haberimizde! Spotify Tamamen Ücretli Olacak (GÜNCELLENDİ!)

Müzik dinleme alışkanlıkları, teknolojiyle birlikte her daim değişmeye devam etmiştir. Taş plaklar, 45’likler, 33’lükler, kartuşlar, kasetler, CD’ler, MP3 benzeri formatlar ve son olarak da internet üzerinden müzik akışı…

İnternet üzerinden müzik akışının şu anki yıldızı ise Spotify diyebiliriz. Dünya çapında en çok kullanılan müzik servisi olan Spotify, kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz müzik akışı sunan bir servis. Ancak bu “ücretsiz” kısmı, yakın zamanda değişebilir.

Bu değişimin birkaç nedeni var elbette. Öncelikle böyle bir değişim için Spotify’ın baskı altında olduğunu belirttiğimiz haberimize alalım sizleri. Kısacası Spotify, bu konuda zaten bir baskı altındaydı. Gelen bilgilere göre bu baskının şiddeti, hepimizin bildiği bir dev şirketin de isteğiyle biraz daha arttı. Hangi firma mı?

Apple.

fragtist-apple-tim-cook

Yakın zamanda (muhtemelen WWDC 2015’te) müzik akışı servisini kullanıcılarla buluşturması beklenen Cupertinolu, gelen bilgilere göre Spotify’ın ücretsiz üyelik sunmasından rahatsız. Eh, az önceki haberimizde görebileceğiniz üzere firma, bu konuda yalnız değil. Görülen o ki tüm bu olan biten, Spotify’ın daha fazla dayanamamasına ve ücretsiz servisini kapatmasına neden olacak. Kısacası burada, aranacak en son suçlu Spotify.

Peki Spotify nasıl bir adım atacak? Reklâm destekli bedava paketini kaldıracak olan şirket, bunun yerine 3 aylık bedava üyelik sunacak. Bu 3 ayın ardından kullanıcılar, ücretli pakete geçmek zorunda kalacaklar. Kısacası kimilerinin kapısında yatacak kadar çok sevdiği Apple’ın da katkısıyla, Spotify’dan ücretsiz müzik dinleme devri kapanıyor.

İlginç bir bilgi olarak eklemekte fayda var: Spotify kullanıcılarının, %75’lik dilimi bedava servisten faydalanıyor. Kısacası bu durum, Spotify için ağır bir darbe olabilir; Deezer gibi güçlü alternatifler de mevcut zira.

Bizim içimizde, Apple’ın müzik servisini kullanmak gibi bir istek kalmadı. Spotify’dan devam edeceğiz… Umuyoruz ki pek çok diğer Spotify kullanıcısı da benzer şekilde düşünürler.

Güncelleme: Spotify’dan bir yetkili, konuyu yalanladı. Reklâm destekli ücretsiz paket, yoluna devam edecek kısacası. Apple’ın günahını boşuna almışız.

Spotify uygulamasına eklenen son özellikerden olan Touch Preview‘un videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.Yiğit Doğru

Bugünün donanımcısı, yarının aşçısı. Amatör fotoğrafçı aday adayı, İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Formasyon sahibi çevirmen.