Steam Trading Cards Sisteminde Önemli Bir Değişikliğe Gidiliyor Steam Trading Cards Sisteminde Önemli Bir Değişikliğe Gidiliyor
Valve'ın 2013 yılında uygulamaya başladığı Steam Trading Cards sistemi için önemli bir değişiklik yolda. Detaylar haberimizde. Steam Trading Cards Sisteminde Önemli Bir Değişikliğe Gidiliyor

Valve’ın 2013 yılında uygulamaya başladığı Steam Trading Cards sistemi için önemli bir değişiklik yolda.

Yapılan açıklamaya göre, değişikliğe gidilme isteğinin nedeni bazı oyuncuların ve geliştiricilerin bu sistemi suistimal etmesi. Anlaşılan bazı geliştiriciler sahte oyunlarla Steam’i aldatıp düşürdükleri kartlarla gelir elde etmekteymiş.

Valve’ın açıklamasına göre söz konusu geliştiriciler Steam’in oyunlar için key oluşturma imkanından yararlanıp binlerce key oluşturuyormuş. Ardından bunları botlar aracılığıyla aktive edip saatlerce olmayan oyunları oynuyormuş gibi gösterip kartların peşine düşüyormuş. Aslında hiçbir oyuncu bu oyunları oynamasa, hatta varlıklarından haberdar olmasa bile geliştiricileri bu şekilde adeta kart farm’lıyormuş.

Konuyla ilgili tam olarak şunlar söyleniyor: “Key oluşturma sistemine birtakım kısıtlamalar da getirebiliriz ancak bu tür şeyleri kısıtlamak oyuncuları samimi anlamda memnun etmeye çalışan geliştiriciler için sıkıntılar yaratır. Ayrıca bu, işe yarayacak bir çözüm de olmayabilir.”

Valve’ın Steam Trading Cards’ta değişikliğe gitme isteğinin altında yatan tek neden bu da değil. Yapılan açıklamaya göre, suistimaller sonucu Steam’in mağaza algoritması da sağlıklı çalışamıyor. Söz konusu geliştiriciler yüzünden algoritmaya giren büyük miktarda sahte veri, işleri bozuyor.

Tüm bunların üstüne Valve’ın Steam Trading Cards ile ilgili aldığı karar biraz radikal olmuş. Alınan karara göre artık bir oyun belli bir güven endeksini geçtikten sonra kart sistemine dahil edilecek. Bir oyun söz konusu güveni kazandığı andan itibaren oynayan tüm oyuncularına kartlar düşürebilecek ve sistem eskisi gibi işlemeye devam edecek o oyun için.

Firma, bu değişiklik sonucu diğer geliştiricilerin bundan pek fazla etkilenmeyeceğini de vaat ediyor.

Steam’in En Çok Satan Oyun Listesi Açıklandı