Steam’e Tartışmalı Bir Oyun Geliyor: Active Shooter Steam’e Tartışmalı Bir Oyun Geliyor: Active Shooter
6 Haziran'da Steam üzerinden çıkış yapacak olan Active Shooter isimli oyun ciddi anlamda tartışma yaratmış durumda. Steam’e Tartışmalı Bir Oyun Geliyor: Active Shooter

6 Haziran’da Steam üzerinden çıkış yapacak olan Active Shooter isimli oyun ciddi anlamda tartışma yaratmış durumda.

Geliştiricisi tarafından “dinamik bir SWAT simülasyonu” olarak tanımlanan oyunda bir okulu basan saldırganla mücadele etmek için gönderilen bir SWAT ekibine yön verecek oyuncular. Ancak Active Shooter’ın tartışma yaratan kısmı ise okulu basan saldırgan rolünü de oyunculara bırakması. Özellikle ABD’de okul saldırıları sık sık gerçekleşirken böyle bir oyun doğal olarak ortalığı karıştırmış.

Oyunun geliştiricisi Revived Games’den konuya ilişkin gelen açıklamada oyunun hiçbir şekilde şiddete teşvik etmediği belirtiliyor. Geliştirme sürecinin başlarında yalnızca SWAT ekibiyle oynama imkanı düşünülürken sonradan saldırgan ve sivil rollerinin de oyunculara verilmesi cazip gelmiş anlaşılan. Tabii bunun kötü bir fikir olduğu şimdi belli olmuştur. Açıklamada insanların neden kızdığının ve bunun neden kötü bir fikir olduğunun anlaşıldığı söyleniyor. Hatta Steam’de bulunan Hatred, Postal ve Carmageddon gibi oyunların Active Shooter’dan çok daha kötü olduğu vurgulanıyor.

Steam’in konuya yaklaşımı nasıl olacak şimdilik bilmiyoruz. Resmi bir açıklama gelmiş değil. Bekleyip göreceğiz. Açıklamanın altındaki yorumlarda geliştiricilere ateş püskürenlerin yanı sıra “sanal şiddetten bir şey olmaz” diye düşünenler ve sansürün her türlüsüne karşı olanlar da var. Siz neler düşünüyorsunuz?

Steam Link Uygulamasına Apple’dan İzin Çıkmadı