Tartışmalı Oyun Active Shooter Steam’den Kaldırıldı Tartışmalı Oyun Active Shooter Steam’den Kaldırıldı
Geçtiğimiz günlerde Steam'de ortaya çıkan ve oyunculara okul katliamını yapan saldırgan rolünü de vermeyi amaçlayan Active Shooter isimli oyun büyük tartışma yaratmıştı. Tartışmalı Oyun Active Shooter Steam’den Kaldırıldı

Geçtiğimiz günlerde Steam’de ortaya çıkan ve oyunculara okul katliamını yapan saldırgan rolünü de vermeyi amaçlayan Active Shooter isimli oyun büyük tartışma yaratmıştı.

Valve ise gelen tepkilere kayıtsız kalamamış olacak ki oyunu bugün itibariyle Steam platformundan kaldırdı. Geliştiricisi tarafından “dinamik bir SWAT simülasyonu” olarak tanımlanan oyunda bir okulu basan saldırganla mücadele etmek için gönderilen bir SWAT ekibine yön verecekti oyuncular. Ancak Active Shooter’ın tartışma yaratan kısmı ise okulu basan saldırgan rolünü de oyunculara bırakmasıydı. Özellikle ABD’de okul saldırıları sık sık gerçekleşirken böyle bir oyun doğal olarak ortalığı karıştırmıştı. Oyun 6 Haziran’da çıkış yapacaktı.

Kotaku’nun haberine göre ise oyunun geliştiricisinin sicili epey kabarıkmış zaten. Valve’ın siteye yaptığı açıklamaya göre Active Shooter’ın arkasındaki isim Ata Berdiyev isimli bir Rus oyuncu/geliştirici. Kendisi daha önce de Steam’in radarına birkaç kez takılmış bir isim. Bunun sebebi ise geliştirdiği diğer oyunlarda mağdur ettiği müşteriler, kullanıcı incelemelerinde yaptığı manipülasyonlar ve bazı telif hakkı ihlalleri. Valve oyunun arkasındaki ismin Berdiyev olduğunu fark ettiği anda oyunu ve geliştiricinin diğer ürünlerini Steam’den kaldırmış.

Mirage: Arcane Warfare GDPR Nedeniyle Steam’den Kaldırıldı