Tom Clancy’s The Division İncelemesi Tom Clancy’s The Division İncelemesi
Tom Clancy's Division, Ubisoft'un kasasını dolduracak mı yoksa büyük bir rezalet mi? Hepsini ve daha fazlasını birçok eşsiz ipucuyla beraber yazdık! Tom Clancy’s The Division İncelemesi

Ofiste 1 haftadır iptal durumdayız. Fragtist’in kuruluşundan bu yana geçen 3 yıl içerisinde hiç bir oyun için bu kadar konsantre olmamıştık. Ofisten çıkıp akşam evlerimizden yine girdik ve beraber oynadık. Tabii ki Tom Clancy’s Division’dan bahsediyorum. Destiny bilgisayarlara çıksın diye o kadar bekledik ve hevesimiz kursağımızda kaldı. Artık ne hali varsa görsün! (Öyle deme abi yine oynarım çıkarsa 🙂 -Sonat) Division, Destiny’e göre çok daha temiz bir çıkış yaptı ve neredeyse bugsız olarak başladı.

Division, Ubisoft’un en çok satış yapan oyunlarından birisi oldu. Peki neden bu kadar bekleniyordu ve neden bu kadar başarılı oldu? Çünkü oyun çok iyi dostum! Sürükleyici, aksiyon ve MMO özelliklerini çok başarılı bir şekilde birleştirmiş ve atmosfer harika! Oyun çıktığından bu yana iki tane rehber bir tane hızlı bakış yayımladık ve daha içerik üretmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

New York artık No York

Oyun New York’ta geçiyor ama aslında tüm dünyayı saran bir virüs salgını ve haliyle Amerika’nın olağanüstü hal ilan etmesiyle The Divison’ın tetiklenmesinden yola çıkıyor. Peki Divison nedir? Divison aslında hafif bir uyuyan ajan (sleeping agent) durumu. Soğuk Savaş döneminde bir çok filme de konu olan bu sleeping agent durumu bilinç altındaki bir kelimenin tetiklenmesiyle bir ölüm makinesine dönen Rus ajanları için kullanılırdı. Bu insanlar günlük hayatta aramızda yaşayan insanlarken bir telefonda onlara kurulan anahtar kelimeyle bilinç altlarının tetiklenmesi sonucu acımasız katillere dönüşürlerdi. Bu insanlar anneniz, sucu Ahmet amca hatta siz bile olabilirdiniz. Burada hafif bir sleeping agent durumu dememin sebebi ise bu tanımdan farklı olarak The Divison ajanlarının bilinçli olmaları. Yani aldıkları eğitimin farkında olan ama görev emri gelene kadar harekete geçemeyen bu insanlar görev emrini aldıkları anda aileleri dahil herkesi geride bırakıp görevlerini yapmak zorundalar. İşte sizde bu ajanlardan birisiniz.

Oyunda ayrıntılar önemlidir. Böyle bir oyunda çok daha önemlidir.

Oyunda ayrıntılar önemlidir. Böyle bir oyunda çok daha önemlidir.

Bu üç bölüm, yeteneklerimizi direkt olarak etkiliyor.

Bu üç bölüm, yeteneklerimizi direkt olarak etkiliyor.

Göreviniz New York’taki kaos ortamını sona erdirmek ve bunun için ne gerekirse kullanmakta serbestsiniz. Karakteriniz 1-10 level arasında oyunun temellerini öğrenip ana akışa alışıyor. New York’un terk edilmiş sokaklarında görevden göreve koşuyor ve bir yandan da kendi üssünüzdeki Sağlık (Medical), Güvenlik (Security) ve Teknik (Technical) bölümlerini (Wing) tam olarak kurup hem sığınmacılar için güvenli bir bölge oluşturuyor hem de harekat üssünüzü inşa ediyorsunuz.

Bu bölümler aynı zamanda sizin oyunda kullanacağınız özel yeteneklerinizi açabilmeniz için de gerekli. Şimdi burada biraz durup karakter konusuna girelim. Çünkü The Division enteresan dengeler üzerine gidiyor. Burada tipik bir healer-tank-dps dengesi yok. Karakter yaratma ekranından sonra yukarıda belirttiğim Sağlık, Güvenlik ve Teknik bölümleri sizin, en azından, oyundaki en yüksek seviye olan, level 30 a kadar nasıl bir yol takip edeceğinizi de gösteriyor. Çünkü buradan kullanabileceğiniz skilleri (beceri), perkleri (kabiliyet) ve talentları (yetenek) yine bu bölümlere harcadığınız puanlarla alıyorsunuz. En sonunda tüm bölümleri sonuna kadar açacaksınız ama en azından karakterinizi geliştirirken bu yoldan gidiyorsunuz.

The Division – Yeni Başlayanlara Özel İpuçları

The Division’da Mutlaka Elde Etmeniz Gereken 11 Perk!Burak Akmenek Kurucu

İlk parasını ortaokulda 64'ler dergisine makale yazarak kazanan Burak, o zamandan beri oyun ve donanım basınında yer aldı. PC Gamer,CHIP, Oyungezer, Level,Nintendo,Skyturk-Next Level TV programı gibi bir çok yayında çalışan Burak Akmenek FPS ve MMORPG tutkusundan hiç vazgeçmedi. Fragtist.com'un kurucusudur.